0

Aft Nedir? Ağız Ülseri Ve Aftöz Stomatit

Bu yazımızda sizlere, aft nedir, ağız ülseri, ağız ülseri nedir, aft tedavisi; ve ağız ülseri tedavisi ile, aft hastalığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Aft nedir sorusunun yanıtını verirken, aslında, ağız ülseri nedir, ve aftöz stomatit nedir sorularının da yanıtlarını vermiş olacağız. Çünkü, aft olarak tanımlanan ağız hastalığı, aynı zamanda ağız ülseri; ve aftöz stomatit olarak da adlandırılmaktadır. O halde, tek yanıtla üç soruyu birden cevaplayalım:
Aft nedir? Ağız ülseri nedir? Aftöz stomatit nedir? aft, ağız ülseri; ya da aftöz stomatit olarak adlandırılan problem, ağız sağlığı konusunda en sık karşılaşılan sorun olarak değerlendirilmektedir. Aft dolayısı ile kişiler, hem konuşurken; hem de yemek yerken çok büyük zorluklarla karşılaşırlar. Ağız ülseri bulaşıcı mıdır derseniz, ağız içindeki yumuşak dokularda meydana gelen aftöz stomatitin bulaşıcı olmadığını söyleyebiliriz. Aftlar, her yaş grubunda; ve herkeste oluşabilen ağız sağlığı sorunlarından olmakla birlikte, ağız ülserinin bir sefer iyileşmesi demek, yeniden oluşmayacağı demek de değildir. Peki o halde aft nedir? Aftöz stomatit nedir? Ağız ülzeri nedir? sorularını yeniden soralım: Aftlar, ağız içerisinde, şekli oval; ve büyüklüğü ortalama 1 cm olan, rengi genellikle beyaz olmakla birlikte, çevresinde de kırmızı yaralar bulunan, ağız sorunlarıdır. Aftöz stomatit pamukçuk adı ile de bilinmektedir. Ağız ülserinin ağızda gelişebileceği yerlere bakacak olursak, ağızın nemli olan her yerinde; hatta dilde dahi görülebileceğini söylememiz gerekecektir. Aftlar genellikle kadınlarda; ve çocuklarda karşılaşılan problemlerdir. Neden daha çok kadın ve çocuklarda görüldüğü bilinmese de, hormonal bir takım durumlarla ilişkilendirilebileceği düşünülmektedir.

Ağız sağlığı sorunları arasında çok sık karşılaşılan ağız ülserinin herhangi bir tehlikesi söz konusu olmadığından dolayı, ağız ülseri tedavisi de insanlar tarafından çok fazla önemsenmemektedir. Aftöz stomatit tedavisi yapılmasa dahi, aftlar, kendiliğinden, iki hafta içerisinde kaybolmaktadırlar. Aft tedavisi yapılmadığı takdirde ise bir takım problemlerle karşılaşılmıyor değildir; kişileri ilgilendiren; ve sadece acı çektirmekten ibaret olan bu problemler, yemek yerken zorlanma, acı çekme, sıcak ya da baharatlı yiyeceklerle acıyı arttırma… gibi sorunlardan ibarettirler. Aftın neden olduğu problemler arasında, lenflerdeki şişmeden, ateş, ve halsizlik gibi durumlardan da söz edilmesi uygundur.
Aft tedavisinin gerekli olduğu durumlardan da söz edilmektedir. Örneğin: dudak kenarlarında oluşan, büyüklüğü alışılmışın dışında olan, her ne kadar önlem alınırsa alınsın ağrısı geçmeyen, hatta bir müddet sonra kalıcılık ihtiva eden aft durumlarında, ağız ülseri tedavisi içşin mutlaka bir doktora başvurulması önerilmektedir.
Aftlar, bebeklerde de sık sık tekrarlanabilir; bunun nedeninin, bebeğin diş çıkartması olabileceği; ve normal sayılabileceği unutulmamalıdır.
Aftın nedenleri hakkında net bir bilgiye henüz ulaşılamamış olmakla birlikte, aftın nedenleri arasında, B12 vitamini eksikliği, çinko eksikliği, demir eksikliği, folik asit eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflığı, kalıtımsal problemler, sindirim sisteminde meydana gelen problemler… sayılabilir. Aftın nedenleri arasında bakterilerin varlığının da rol oynayabileceği unutulmamalıdır. Gıdalara olan alerjiler, ya da cips; veya kuruyemiş tüketimi de aftın nedenleri arasında kendisine yer bulabilmektedir.
Ağız ülseri tedavisinde kişilerin, tahıllı besinler, B vitamini içeren besinler tüketmeleri önerilirken, yeşil yapraklı sebzelerden yararlanmaları, ve hafif pişmiş sebzeler ile yoğurttan yararlanmaları önerilmektedir. Aft tedavisi sırasında tüketilmemesi gerekenler ise, kahve, süt ürünleri, acı ve baharatlı yiyecekler, sıcak şeyler, cips, çikolata, turunçgil, aşırı tuzlu yiyecekler…
Aftöz stomatit oluşumunu önlemek için yapılabilecekler: elleri ağıza sokmamak, tırnak yememek, parmakları emmemek, yemekleri çok çiğnemek, düzenli olarak diş fırçalamak…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.