0

Ağız Kuruluğu Hakkında Bilgiler

Ağız kuruluğu, pek çok kişinin zaman zaman başına gelebilen, ve kesinlikle, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki ağız kuruluğunun nedenleri ile birlikte, ağız kuruluğunun belirtileri nelerdir? Hem diş; hem de diş eti hastalıklarına neden olan, bununla birlikte, kişinin, yedikleri ve içtiklerinden de tat almasını engelleyen ağız kuruluğunun nedenlerine birlikte bakalım:
Ağız kuruluğunun nedenleri arasında ilk olarak, ağızdan soluk alıp vermek yer almaktadır. Ağız kuruluğunun nedenlerinden bir diğeri de, sigara, ve alkol kullanımıdır. Ağız kuruluğunun nedenleri arasında, bir takım sistemsel hastalıklardan da söz etmek gerekir; örnek vermek istersek, diyabeti, ya da parkinsonu örnek gösterebiliriz. Ağız kuruluğunun nedenleri arasında, kanser tedavisi görülmesi de sayılmaktadır. Ve, ortalamada 400’den fazla ilacın da ağız kuruluğuna sebep olabildiğini bilmek gerekir.

Ağız kuruluğunun nedenleri bu denli fazla olunca, bizlerin, ağız kuruluğunun belirtileri hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşımaktadır. Dilerseniz, ağız kuruluğu ile ilgili edindiğimiz bilgilere, ağız kuruluğunun nedenlerinden sonra, ağız kuruluğunun belirtileri ile devam edelim:
Ağız kuruluğunun belirtileri arasında ilk olarak, ağızdaki tükürük miktarının az, çok olmasından:; ya da kişinin, bunun farkına varmakta zorlanmasından söz etmek gerekmektedir. Ağız kuruluğunun belirtilerinden bir diğeri ise, yemek yerken yenilenleri yutmakta zorlanmak, hatta kuru gıdaların tüketimi sırasında sıvı yudumlama gereksinimi duymaktır. Ağız kuruluğunun belirtileri hakkında bilgi vermeye devam ederken, tüketilen yiyeceklerin tadının tam olarak alınamamasından da söz etmek gerekir. Ağız kuruluğunun belirtileri arasında yer alan bir diğer unsur ise, dudakların dişlere, ya da diş etlerine yapışmasıdır. Ağız kuruluğu ile ilgili verilen bilgilere devam ederken, kuru dudaklardan, ve katıya yakın tükürük kıvamından da söz etmemiz gerekmektedir. Kötü ağız kokusu, dilde kuruluk, tekrarlayan ağız kokusu, ve dişlerin, diş etine yakın kısımlarında gözlemlenen diş çürüklerinin de, ağız kuruluğunun belirtileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.