0

Diş Sağlığı İçin Neler Yemeliyiz Diyenlere Öneriler

diş sağlığı için yenmesi gerekenlerBu yazımızda sizlere diş sağlığı için bazı önerilerde bulunacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Diş sağlığı için neler yemeliyiz diyor, ve diş sağlığı için yenmesi gerekenleri öğrenmek istiyorsanız yazımız içerisinde vermiş olduğumuz bilgileri gözden geçirebilirsiniz. Eğer ki diş sağlığınız için, yaptığınız diş bakımının yanında, beslenerek de bir şeyler yapmak istiyorsanız, işte diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, diş sağlığı için yenmesi gerekenler…
Her zaman düşündüğümüz şey, şekerli, ya da asitli yiyecek, ve içeceklerin ardından dişlerimizi fırçalayamadığımız ortamlarda ne yersek dişlerimizin çürümeyeceğidir. İşte tam da bu noktada imdadımıza peynir yetişir. İçeriğinde çok düşük oranda asit, ve şeker bulunduran peynir, şekerin, ve asitin dişlerimizdeki olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak olan protein, ve kalsiyumu içeriğinde bulundurmaktadır. Diş plağı, ve diş oyuklarının oluşumunu önleyebilme özelliğine sahip olan peynir aynı zamanda diş minesi için de olumlu etki göstermekte olduğundan tercih edilmektedir.

Diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şey de kerevizdir. Kerevizin içeriğindeki lif oranı yüksektir; ve kendisi de sert olduğundan dolayı, tüketimi sırasında diğer besinlere göre daha fazla çiğnenmesi gerekmektedir. Bu durum ağız içinde tükürük salgılanmasını olanaklı hale getirdiğinden dolayı, diş sağlığı için zararlı bakterilerin ağız içerisinde barınabilmesini zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda, gerek kereviz, gerekse de benzer yiyeceklerin, dişleri besleme özellikleri bulunmaktadır. Bu durum, bu yiyeceklerin içeriklerinde bulunan liften kaynaklanmaktadır.
Diş sağlığı için tüketilmesi gereken bir diğer şey de yeşil çaydır. Aslında o sadece diş sağlığı için değil, aynı zamanda ağız kanseri için de oldukça etkilidir, ve bir nevi kalkan görevi üstlenmektedir. Diş plağı oluşumunun önlenmesi ile birlikte ağız kokusunu yok etmesi; ve bunun yanında ağızda bulunan zararlı bakterileri etkisiz hale getirmesi ile de tercih edilmesi gereken yeşil çayın diş etlerine olan olumlu etkileri de tartışılmaz bir gerçektir.
Diş sağlığı için yenmesi gerekenlerden bir diğeri ise armut. Uzun uzun da çiğnemeniz öneriliyor. Bunun nedeni, ağız içerisinde kalan yemek kalıntılarının temizlenmesi. Aynı zamanda tükürük salgısının arttırılması, ve kötü ağız kokusunun giderilmesi. Siz iyisimi, mevsimi geçmeden bol bol armut tüketmeye bakın… Dişlerinizdeki zararlı bakterilerin de bu sayede giderilmesini sağlayarak, diş beyazlatma için de kullandığınız diş macununa yardımcı olup, diş lekelerini temizleyin…
Susam ise diş sağlığı için yemenizi önereceğimiz son yiyecek. Çocukların diş minelerinin daha kuvvetli olmasını, ve büyüklerde de dişlerin daha kuvvetli olmasını sağlayan susamın bu etkiyi göstermesinin nedeni, içeriğinde bulunan yoğun miktardaki kalsiyum olarak bilinmektedir. Diş plağı düşmanı da olan susam, diş sağlığını olumsuz etkileyen pek çok şeyi ortadan kaldırmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.