0

Kompozit Dolgu Nedir? Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

kompozit dolguBu yazımızda sizlere kompozit dolgu ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Kompozit dolgu nedir, kompozit dolgu nasıl yapılır gibi pek çok sorunun yanıtını yazımız içerisinden alabilme olanağına sahip olabilirsiniz. Kompozit dolgu hakkında bilgi edinmek için hiç zaman kaybetmeden kompozit dolgu nedir sorusunun yanıtını vermeye başlayalım:
Kompozit dolgu nedir? Beyaz dolgu olarak da adlandırılan kompozit dolgu kompozit reçine ile yapılmaktadır. Kompozit reçinenin içerisinde ise silikon dioksit parçacıkları bulunmaktadır. Kompozit reçinenin plastik yapısında olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kompozit dolgunun adının beyaz dolgu olarak da bilinmesinin nedeni, diş renginde olmasından kaynaklanmaktadır. İlk yapılmaya başlandığı zamanlarda sadece ön dişlerde uygulanan kompozit dolgu, günümüzer kadar geliştirilmiş olması, ve dayanıklılığının artması dolayısı ile arka dişlerde de uygulanabilmektedir.

Kompozit dlgu nasıl yapılır? Kompozit dolgunun yapılabilmesi için öncelikli olarak diş kavitesinin hazırlanması, yani kompozit dolgunun yerleştirileceği yerin açılması gerekmektedir. Daha sonra kompozit dolgu dişe tabakalar halinde yerleştirilir, ve her bir tabakanın arası da ışık yardımı ile sertleştirilir. Kompozit dolgunun tamamanmasından sonra, ağız yapısına göre düzeltilir; ve rahat kullanımı olanaklı hale getirilir.
Kompozit dolgunun dayanıklılık süresinin en az yedi sene olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kompozit dolgu işleminin tamamlanmasından sonra, diş hassasiyeti büyük ölçüde ortadan kaldırılır, ve diş sıcağa ya da soğuğa karşı dayanabilir, bununla birlikte diş dokusunun kompozit dolgu tarafından desteklenmesinin, diş sağlığı açısından olumlu etkiler yarattığını da belirtmemiz gerekmektedir. Kompozit dolgu sadece çürük dişler için kullanılmaz; dişin yapısını ve rengini değiştirmesi gibi bir durumun söz konusu olması nedeniyle estetik olarak da uygulanabilmektedir. Ancak kompozit dolgunun yapılmasından sonra tüketilen kahve; ya da çayların, kompozit dolgunun rengi üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtmemiz gerekmektedir.
Kompozit dolgu uygulamalarının sonrasında, çok sert şeyler ısırmamakla birlikte, diş fırçalama yönteminde dikkatli olunması; ve sert olan diş fırçası kullanımının önüne geçilmesi de dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.