0

Bebek Reflüsü Ve Bebek Reflüsü Tedavisi

Bu yazımızda sizlere bebek reflüsünden söz edeceğiz… Bebek reflüsü nedir? Bebek reflüsü tedavisi, bebek reflüsü belirtileri… Kısacası bebek reflüsü hakkında detaylı bilgiye, yazımızı okuyarak ulaşabileceksiniz. İlk olarak bebek reflüsü nedir sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım…
Bebek reflüsü nedir? Bebek reflüsü nedir sorusunun yanıtı, aslında, genel olarak reflü nedir sorusunun yanıtıdır. Benek reflüsü, midede bulunan şeylerin sindirim borusuna geri kaçması olarak tanımlanmaktadır. Bebeklerde reflü hastalığının adının bebek reflüsü olarak geçmesinin nedeni, reflünün her yaşta görülen bir sindirim sistemi problemi olmakla birlikte, bebeklerde daha sık görülmesinden ileri gelmektedir.

Bebek reflüsünün nedenlerinden söz etmek istersek, öncelikle bebek reflüsünün nasıl gerçekleştiğini bilmemiz gerekmektedir. Bebeklerin ağız yolu ile aldıkları besinler sindirim borusundan geçerek mideye gider. Normalde, sindirim borusunun altında yer alan kaslar gevşeyerek sindirim borusundaki besinler mideye ulaşır, ve sonrasında sindirim borusunun altındaki kaslar yeniden kasılır, ve midedeki besinlerin geri kaçışı engellenir. Ancak bebeklerde bu durumun yaşanmasında meydana gelen problemler bebek reflüsüne neden olmaktadır. Bebek reflüsü nedenleri arasında ilk olarak, sindirim sistemindeki kasların, henüz tam olarak gelişmemesinden söz etmek gerekmektedir. Bebek reflüsü nedenleri arasında, böbreklerin sürekli sıvı ile beslenmelerinden de söz etmek gerekirken, bebek reflüsü nedenleri arasında, bebeklerin sürekli yatar pozisyonda olmalarının da etkisinin bulunduğu belirtilmelidir.
Bebek reflüsü fizyolojik bir durum olarak nkabul edilip, bebek reflüsü tedavisi çok fazla gerekmemekmetir. Şöyle ki: bebek reflüsü belirtileri arasında en sık görüleni kusmadır. Bebek reflüsü belirtileri arasında yer alan kusma şikayeti ile doktora başvuran bebeklerin aileleri, kusma problemi dışında, bebekte bir problem olmadığını da biliyordurlar. Bebek reflüsü belirtileri arasında yer alan kusma, bebek reflüsü tedavisine gerek kalmadan, bebek zamanla katı besinler tüketmeye başladıkça azalacaktır. Bu durumun nedeni, bebek reflüsüne neden olan sindirim borusunun altındaki kasların, bebek katı besinlerle beslenmeye başladıkça daha iyi çalışması ile gerçekleşecektir.
Bebek reflüsü tedavisinin gerekli olduğu durumlar da söz konusudur. Bebek reflüsü belirtileri arasında yer alan bebeğin kilo alamaması durumu ile birlikte, bebeğin asitli mide içeriğinden dolayı hasar gören akciğer ve sindirim sisteminden söz ediliyorsa bebek reflüsü tedavisi gerekli olmaktadır. Bebek reflüsü tedavisi için gerekli olan bebek reflüsü belirtileri şu şekildedir: Bebek beslendikten sonra; ya da yatıyor durumda iken sürekli huzursuzluk çıkartıyorsa, aç dahi olsa, anne sütünü az emip sonrasında da bırakıyorsa, bebeğin ağzından çok fazla salya akıyorsa, bebek çok fazla ağlıyorsa, bebekte kronik ses kısıklığı oluşmuşsa, geçmeyen öksürüğü ya da hırıltısı varsa; veya, zatürre problemi tekrarlıyorsa, bebek reflüsü belirtileri arasında yer alan bu problemlerden dolayı bebek reflüsü tedavisi gerekli hale gelmektedir.
Bebek reflüsü tedavisi gerekmese dahi, bebek reflüsünün, %80 oranındaki bebeklerde, 24. ayın sonunda, bebek reflüsü tedavisi yapılmadan geçtiği görülmektedir. Bebek reflüsünün, 6. ayın sonunda geçtiği durumlarla da karşılaşılmaktadır. Bebek reflüsü tedavisi için ise, basit bir takım önlemler, bebek reflüsü tedavisini ilaçsız bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bebek reflüsü tedavisinde şunlara dikkat etmek gerekir:
Bebek reflüsü olan bebeği sık, ama az beslemeye özen gösterin. Bebek reflüsü tedavisinde, bebeği beslerken, sık sık gazını çıkartmaya önem verin. Bebek reflüsü tedavisinde, bebeği mümkün olduğunca anne sütüyle beslemeye özen gösterin; unutmayın ki bebek reflüsü nedenleri arasında, hazır mamaların içeriğinde bulunan inek sütündeki proteine olan alerjiden de söz edebilmek mümkündür. Bebek reflüsü sırasında yatırılan bebeğin başının biraz yukarda bırakılması da, bebek reflüsü belirtilerini azaltıcı etki gösterecektir. Bebek reflüsü tedavisi sırasında, eğer bebeğin mama ile beslenmesi gerekiyorsa, formülü koyu olan, bebek reflüsü için özel olarak hazırlanan mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bebek reflüsü tedavisinde, belirtilen önlemlerin işe yaramaması durumunda bebek reflüsü tedavisinde ilaca; çok nadir olmak kaydıyla da cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.