0

Bebeklere Yapılan Aşı Takvimi

Bu yazımızda sizlere, bebeklere yapılan aşı takviminden söz edeceğiz. Bebeklerde aşı takvimi önemlidir, çünkü bebeğin, bir takım hastalıklardan korunabilmesi için, bebeklere yapılması gereken bazı aşılar bulunmaktadır. İşte bu nedenle, bebeklere yapılan aşı takvimini sizlere aktaracağız ki, bebeklere yapılması gereken aşıların zamanlarını geçirmeyin. Bebeklerde aşı takvimine ilk olarak Hepatit B aşısı ile başlayalım:
Hepatit B aşısı, Hepatit B aşısı neden yapılır sorusunun yanıtına bakmak istersek: hepatit B aşısı, bebeğinizin, hepatit B hastalığına karşı bağışıklık kazanması adına yapılmaktadır. Hepatit B aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtına bakacak olursak: bebeklere yapılan aşı takviminde, Hepatit B aşısı, doğum ile birlikte, Birinci ayın sonunda, ve altıncı ayın sonunda olmak kaydı ile, kendisine üç kere; birer doz olacak şekilde yer bulur. Hepatit B aşısı nasıl yapılır diyenler için, Hepatit B aşısının, kas içerisine uygulandığını belirtebiliriz.

Difteri Aşısı: Difteri aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtlarını, bebeklere yapılan aşı takvimine şu şekilde yerleştirebiliriz: İkinci ayın sonunda, dördüncü ayın sonunda, altıncı ayın sonunda, bebek 1.5 yaşını tamamladığında; 7 yaşında, 14 yaşında… Bebeklerde aşı takvimi içerisinde yer alan difteri aşısı için, difteri aşısı asıl yapılır sorusunun yanıtlarına bakmak istersek: difteri aşısı da, Hepatit B aşısı gibi kas içerisine uygulanır; fakat, tek olarak değil de, beşli aşı içerisinde uygulanmaktadır. Difteri aşısının, 7; ve 14 yaşında vurulanları, bebeklere yapılması gereken aşıları pekiştirme anlamında uygulanmaktadır.
Boğmaca aşısı: Bebeklere yapılması gereken aşılar arasında yer alan Boğmaca aşısı, boğmaca hastalığına karşı bağışıklık kazanması adına gerçekleştirilmektedir. Boğmaca aşısı nasıl yapılır; ve boğmaca aşısı ne zaman yapılır sorularının yanıtları Difteri aşısında olduğu gibidir; ve zaten, Boğmaca aşısı ile Difteri aşısı, beşli karma aşı içerisinde, birlikte uygulanmaktadır.
Tetanoz Aşısı: Bebeklere yapılan aşı takviminde, Tetanoz aşısı da, kendisine, bebeklere yapılması gereken aşılar arasında yer bulmakla birlikte, Tetanoz aşısı nasıl yapılır sorusunun yanıtı da, Difteri aşısı, ve Boğmaca aşısı gibidir, yani, Tetanoz aşısı da beşli karma aşı ile birlikte uygulanır. Tetanoz aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtı da diğer aşılar gibi, 2., 4., 6., 18. ayların sonunda, 7 yaşında, ve 14 yaşındadır. Tetanoz aşısı, bebeklerin, tetanoz hastalığına karşı bağışıklıklarının geliştirilmesi adına uygulanmaktadır.
Çocuk Felci Aşısı: Bebeklere yapılması gereken aşılar arasında yer alan Polio Aşısı’dır. çocuk Felci aşısı, beşli karma aşının yapıldığı zamanlarda uygulanır, fakat, beşli karma aşının uygulanmasına ek olarak, bebek 6 ayını, ve 18 ayını tamamladığında, çocuk felci aşısı ağızdan, damla olarak da verilmektedir. Çocuk felci aşısı, bebeğin çıocuk felcine karşı bağışıklık kazanması adına uygulanmaktadır.
Bebeklere yapılması gereken aşılar bu kadarla sınırlı değil, sitemiz içerisinde, bebeklere yapılan aşı takvimi ile ilgili diğer bilgileri de bulabileceksiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.