0

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

böbrek yetmezliğinin nedenleriBu yazımızda sizlere böbrek yetmezliği ile ilgili olarak, böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan böbrek yetmezliğinin nedenlerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir diyor; ve böbrek yetmezliğinin nedenlerini merak ediyorsanız, zaman kaybetmeden böbrek yetmezliğine neden olan faktörleri gözden geçirelim:
Böbrek yetmezliğinin nedenleri arasında ilk olarak genetik etkenlerden söz etmemiz gerekiyor. Ailenin diğer üyelerinde gözlemlenen böbrek yetmezliği, kalıtsal olarak diğer üyelere de geçiş yapmış olabiliyor, bu nedenle de böbrek yetmezliğinin nedenleri arasında sayılıyor.

Böbrek yetmezliğinin nedenleri arasında yer alan diğer faktör ise sigara olarak karşımıza çıkıyor. Böbreklerin içerisinde bulunan kılcal damarlardaki dolaşımın yavaşlamasına neden olan sigara, böbreklerdeki oksijen miktarının azalmasına sebebiyet verebiliyor.
Tek böbrekli olmak da böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alıyor. Ancak biraz dikkat ile, tek böbrekli olan kişilerin böbrek yetmezliği yaşamamaları da mümkün.
İleri yaş da böbrek yetmezliğine neden olabiliyor; özellikle de 60 yaşın üstünde olmak damar sertliğine neden olabiliyor, kılcal damarların çok olduğu böbreklerde ise süzme işlemi gerektiği gibi yapılamadığından böbrek yetmezliği yaşanabiliyor.
Fazla kilo da böbreklerin içerisinde bulunan kılcal damarların basınçlanmasına neden olabiliyor; ve bu nedenle bu durum da böbrek yetmezliğinin sebebi haline gelebiliyor.
Böbreklerin içerisinde bulunan kılcal damarların yapısında meydana gelen değişimin bir diğer nedeni de diyabet. Günümüzde böbrek yetmezliği en çok diyabete bağlı olarak gerçekleşiyor. Aynı nedene bağlı böbrek yetmezliğine yüksek tansiyon da sebebiyet verebiliyor, ve kılcal damarların yapısında değişimlere sebep olabiliyor.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.