0

Yanık Türleri Ve Yanık Tedavisi Bitkisel Önerileri

Günlük hayatta sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir yanıklar. Ve yanık nedenlerine bakmak istersek, karşımıza pek çok şeyin çıkacağını görürüz. Örneğin, yanık nedenleri arasında yangınlardan söz edilebilir. Yanık nedenleri arasında güneşte uzun süre kalınmasından da söz etmek gerekir. Yanık nedenleri arasında elektriksel problemler ile birlikte, kimyasal maddelerin de rol oynadığını belirtmemiz gerekmektedir.
Yanık tedavisinin, yanık türlerine göre uygulanması gerekmektedir. Yanık çeşitleri ve tedavisi bu anlamda, bilinmesi gereken bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanık çeşitleri ve tedavisine bakıldığında, hayati önem taşıyacak kadar şiddetli olan yanıkların, üçüncü derece yanıklar olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Yanık çeşitleri ve tedavisi, üçüncü derece yanıklar için, hastanelerin yanık ünitelerinde gerçekleştirilmektedir. Üçüncü derece yanıkların tedavisi zamanında yapılmazsa, üçüncü derece yanıkların ölüm tehlikesi taşıyacağı kesinlikle unutulmamalıdır. Yanık çeşitleri ve tedavisi ile ilgili olarak, ikinci derece yanıklar; ve birinci derece yanıklar, yanık tedavisi evde yapılabilen yanık türleridir, yanık tedavisi evde yapılabileceği gibi, yanık tedavisi bitkisel olarak da gerçekleştirilebilir, ve üçüncü derece yanıklara oranla daha az tehlike arz ederler…

Yanık türlerinin nasıl anlaşılacağına gelince, yanık türleri hakkında bilgi sahibi olmak için, yanığın, cildin kaçıncı tabakasına ulaştığı ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Cilt üç tabakadan oluşur. Yanık türlerinin tespiti için, yanığın, cildin kaçıncı tabakasına gittiğini bilmek önemlidir.
Yanık tedavisi uygulamak durumunda bulunan kişilerin, öncelikli olarak beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yanık tedavisi uygulanan kişilerin, ağırlıklı olarak protein, ve kalorisi bol olan yiyeceklerle beslenmeleri gerekmektedir. Yanık tedavisi sırasında ayrıca, çinko, selenyum, ve bakır gibi minerallerin de alınması gerekmektedir. Belirtilen minerallerin enfeksiyonları azaltıcı etkisi bulunduğundan dolayı iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunmaktadır.
Yanık tedavisi evde uygulanacaksa, yapılması gereken ilk şey, yanık tedavisi uygulanacak olan bölgenin sıcaklığının azalmasıdır. Yanık tedavisi evde uygulanırken, yanığın oluşmasının ardından 15 dakika ile 30 dakika arasında, yanık tedavisi uygulanacak olan bölgenin soğuk suda bırakılması önerilmektedir. Yanık tedavisi evde uygulandığı sırada, yanık olan bölgeye bal sürülmesi de önerilmektedir. Bal, yanık tedavisinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlarken, yanık yarasının da düzgün bir şekilde kapanmasını olanaklı hale getirecek, yanık tedavisi sırasında bölgeyi enfeksiyonlardan koruyacaktır.
Yanık tedavisi evde uygulandığı sırada, yanık kremi olarak E vitamini kapsülünün uygulanması, ya da yanık kremi olarak aloe vera jelinden yararlanılması, yanık tedavisinde, yanık izinin oluşmasını önleyici bir etki gösterecektir.
Yanık tedavisi evde, ve yanık tedavisi bitkisel olarak gerçekleştirilecekse, yanık tedavisinin uygulanacağı bölgeye çiğ patates dilimlerinin uygulanması önerilmektedir. Yanık tedavisi bitkisel olarak uygulanacaksa, yanık tedavisinin gerçekleştirileceği bölgeye yumurta akının da sürülmesi önerilmektedir. Yumurta akı sürülen bölgede, yumurta akının bekletilmesi gerekmektedir. Yanık tedavisi bitkisel olarak uygulanırken, yanık tedavisinin uygulandığı bölgeye, belirli aralıklarla, soğuk süt damlatılması da önerilmektedir.
Yanık tedavisi bitkisel uygulamasında, muz lapasının yanık alana uygulanması da önerilmektedir. Yanık tedavisi bitkisel olarak uygulanırken, yanık tedavisi sırasında yanık acısının azaltılması adına, bölgeye, lavanta yağı uygulanması da önerilmektedir. Yanık tedavisi bitkisel olarak gerçekleştirilecekse, yanık tedavisinin uygulanacağı yere, kesilmiş domates uygulanarak bir süre bekletilmesi önerilmektedir. Yanık tedavisi evde yapılırken, yanık tedavisinin uygulanacağı bölgeye mayonez sürülerek bu şekilde bırakılması da önerilmektedir. Yanık tedavisi bitkisel olarak uygulanacaksa, ve yanık taze ise, yanık tedavisi sırasında,z erdeçal, ya da hardal tozundan da yarar sağlanabilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.