0

Zona Hastalığı Ve Zona Hastalığı Tedavisi

zona hastalığı nedirBu yazımızda sizlere zona hastalığı ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Zona hastalığı neden olur, zona hastalığı nedir; ve zona hastalığı tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtelim; ve isterseniz hiç zaman kaybetmeden zona hastalığı nedir sorusunun yanıtını alarak, zona hastalığını tanımaya başlayalım:
Zona hastalığı nedir? Su çiçeğinin nedeni olan bir virüsün neden olduğu zona hastalığının diğer adı Herpes Zoster’dir. Sinirler boyunca yakıcı olabilen ağrılara neden olabilen zona hastalığının genellikle tek bölge olmak kaydı ile, boyun, göğüs, sırt, yüz, göz, gövde, kalça; ya da kasıklarda olabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Zona hastalığı tedavisi yapılmadığı takdirde, lösemiye neden olmasının zaman zaman söz konusu olabileceğini belirtmemiz gerekir, bu nedenle, zona hastalığının kesinlikle önemsenmesi gerekmektedir.

Zona hastalığı belirtileri: Zona hastalığı belirtileri arasında ilk olarak ağrılardan söz etmemiz gerekir. Bu ağrıların yerini bir kaç günün sonunda, kırmızı lekeler kaplamaya başlar; sonrasında da bu kırmızı lekelerin ortasında, içi su dolu olan kabarcıklar oluşur. Zona hastalığı belirtilerinin genellikle bir hafta sürebileceğinin unutulmaması gerekmektedir.
Zona hastalığı neden olur? Zona hastalığı nedenleri arasında ilk olarak, vücudun savunma sisteminin zayıflamasından söz etmemiz gerekmektedir; yani bağışıklık sisteminin zayıflamasının,zona hastalığı nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, zona hastalığı nedenleri arasındaki en önemli faktörlerden birinin de stres olduğunu belirtmeliyiz. Uyku düzeni, ve beslenme düzeninin bozulması da zona hastalığı nedenleri arasında yer alan diğer faktörler olarak belirtilmektedir. Zona hastalığı neden olur sorusunun yanıtları arasında, ışın tedavilerinin görülmesinin de muhtemel olduğunu belirtmeyi unutmamalıyız.
Zona hastalığı tedavisinde ilk olarak B1 vitamininin kullanılması gerekmektedir, ancak diğer B grubu vitaminlerin kullanımı da ihmal edilmemelidir. İçeriğinde B1 vitamini bulunan bitkisel besinlerle, zona hastalığı tedavisini evde gerçekleştirmek isteyenlerin, doktor kontrolünde olmak kaydı ile, zona hastalığı tedavisini, mandalina, brokoli, esmer pirinç, muz, erik, kavun, ananas, çilek, mercimek, kiraz, kuşburnu, havuç, ıspanak, domates, elma, limon, bakla, ceviz, incir, bezelye,üzüm, kestane, kereviz, patates, badem, mısır, lahana… gibi besinler ile desteklemelidirler.
Zona hastalığı tedavisi sırasında bir takım şeylerden de uzak durulması gerekmektedir: özellikle sentetik kumaşlar, kozmetik ürünler; ve deterjan kullanımına, zona hastalığına sahip olan bir kişinin, tedavisi süresince yaklaşmaması gerekmektedir. Böbrek yetmezliği problemi bulunmayan bir kişi, zona hastalığı ile savaşım halinde ise, 1.5 ay boyunca, sabah ve akşam olmak kaydı ile günde iki çay bardağı meyan kökü şerbeti içmeli, ve zona hastalığı tedavisi evde desteği için antibiyotik destek gösterebilecek olan meyan kökünden faydalanmalıdır. Yemeklerden sonra içilen bir bardak ekinezya çayı da zona hastalığı tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak belirtilmektedir. Üç hafta sürdürülen bu uygulamaya, sonrasında on gün ara verilip, ardından üç hafta daha devam edilmelidir.
Evde zona hastalığı tedavisi için önerilebilecek diğer bitkiler: ağaç çileği, ginko biloba, yonca, rezene, at kuyruğu, adaçayı, koni çiçeği, ısırgan otu, keten tohumu, melisa, papatya… Ancak, tekrar belirtmemiz gerekmektedir ki, zona hastalığı, tedavi edilmediğinde, lösemiye kadar varabilen problemlere sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle, zona hastalığı tedavisi için ilk olarak bir uzmandan destek alınmalı, sonrasında belirtilen yöntemler, destekleyici olarak kullanılmalıdır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.