0

Çocuklarda Depresyon İle İlgili Bilgiler

çocuklarda depresyonPek çok yetişkin anne baba, ya da yaşam şartlarını kaldıramayan kişiler depresyona girebilir. Bu o kadar doğal bir süreç gibi geliyor ki bize, hatta birisi bize bir şey anlattığında ona gayet doğal bir şekilde depresyonda olduğunu söyleyebiliyoruz. Çünkü alıştık; ve depresyon hayatımızın bir gerçeği, bir parçası haline geldi. Peki çocuklarda depresyon ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Sizce çocuklarda depresyon olur mu? Neden olmasın?
Günümüzde yaşam koşullarının zorlaşmasının da etkisi ile, hayatın zorluklarını erken dönemde görmeye başlayan çocuklarda depresyonun olmaması gibi bir durum sizce ne kadar söz konusu olabilir? Çok alışılmış bir durum olmasa da, düşünmesi bile kötü de gelse, çocuklarda depresyon olabilir. Peki biz bunu nasıl anlarız?

Çocuklarda depresyonun belirtileri: Okul çağında olan çocuklarda depresyon belirtileri, ders notlarının düşük olması ile başlamaktadır. Arkadaşları ile uyumsuzluk içerisinde olan çocuklar, sürekli bir kavga hali içerisinde de olabilirler. Henüz okul çağında olmayan çocuklarda depresyon belirtileri ise şu şekilde olmaktadır: Altına kaçırma, uykusundan sürekli uyanma, uyurken titreme ya da sıçrama, rüyasında sürekli kabuslar görme; ya da uykusunda ağlama gibi eğilimler gösteren çocuklarda depresyon belirtilerinden, eğer ki bu durumlar sürekli gerçekleşiyorsa şüphelenmek gerekmektedir.
Çocuklarda depresyon belirtilerini saymaya devam edecek olursak: çocuğun kendisini değersiz bir varlık gibi görmesi, iştahsızlık hali, ve bundan dolayı zayıflama, çekingenlik, sürekli mutsuzluk hali… çocuklarda depresyon belirtileri arasında yer alan diğer detaylar olarak karşımıza çıkmaktadır. Az önce de belirtmiş olduğumuz gibi çocuklarda depresyon belirtilerinin süreklilik arz etmesi önemlidir. Peki ama çocuklarda depresyonun nedenleri nelerdir?
Çocuklarda depresyonun nedenleri: Şiddete maruz kalan, aşağılanan; ya da hor görülen çocuklarda depresyonun nedenlerinden söz etmek gerekmektedir. Ekonomik sıkıntılar yaşayan çocuklarda depresyon nedenlerinden söz ederken, ailesinde sürekli huzursuzluk bulunan, anne babası sık sık kavga halinde olan çocuklarda da depresyonun görülme olasılığının fazla olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Çocuklarda depresyonun nedenleri arasında, çocuğun isteklerinin gerçekleştirilmemesi, verilen sözlerin yerine getirilmemesi, bazı konularda engelleniyor olmasının da bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.