0

Çocuklarda Yüksek Ateşin Nedenleri

yüksek ateşin nedenleriBu yazımızda sizlere yüksek ateş ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Çocuklarda yüksek ateşin nedenleri, yüksek ateşin neden olduğu hastalıklar, yüksek ateş nasıl düşürülür… şeklindeki soruların yanıtları ile birlikte, yüksek ateşin belirtilerini de yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden, yüksek ateş hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlayalım:
Yüksek ateş, vücut ısısının genellikle 37 dereceyi aştığı durumlarda kullanılan bir tabir olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek ateşin nedenleri arasında genellikle ateş yapan hastalıklardan söz etmek gerekmektedir. Sağlıklı çocukların olması gereken vücut ısısının 37.5 – 37 derece aralığında olduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız.

Yüksek ateşin nedenleri arasında sadece ateş yapan hastalıklardan da söz etmemeliyiz elbette: güneş çarpması, su kaybı, hareketlilik de yüksek ateşin nedenleri arasında, zaman zaman kendisine yer edinebilmektedir. Çocuklarda yüksek ateşin nedenlerini de bu şekilde özetleyebiliriz.
Yüksek ateşin tedavisi yapılmadığında, yüksek ateşin neden olduğu hastalıklar arasında havaleden söz etmek gerekmektedir. Bu da, yüksek ateşin neden olduğu hastalıklar arasında, merkezi sinir sisteminde meydana gelebilecek bir takım hasarlara sebebiyet verebilir.
Yüksek ateş nasıl düşürülür? İlk olarak, yüksek ateş problemi bulunan kişinin üzerindeki giysilerin çıkartılması gerekmektedir. Sonrasında, kasık, koltuk altı, kol… gibi bölgelerin ılık su ile yıkanması gerekmektedir. İlk müdahalenin bu şekilde gerçekleştirilmesinin sonrasında, yüksek ateş nasıl düşürülür sorusunun yanıtı için acil şekilde uzman kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.
Yüksek ateşin belirtileri arasında yer alan titreme, ve üşüme hissi, kişilerin kalın giysiler giymelerine neden olmakla birlikte, bu durumun, yüksek ateşi daha fazla arttıracağı kesinlikle unutulmamalıdır. Yüksek ateş nasıl ölçülür sorusunun yanıtları için vücut termometrelerinden yararlanıldığını belirtmeliyiz. Bebeklerde yüksek ateş nasıl ölçülür sorusunun yanıtı için makattan yararlanmak gerekmektedir. Çocuklarda yüksek ateş nasıl ölçülür sorusunun yanıtı koltuk altından şeklinde verilmekle birlikte, dijital termometre ile yüksek ateş nasıl ölçülür sorusunun yanıtı da, kulak, ve alın bölgesinden şeklinde verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.