0

Su Çiçeği Hastalığı

Bu yazımızda sizlere, su çiçeği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Su çiçeği hastalığını daha yakından tanımanız adına bilgilendirici nitelikte hazırlanmış olan yazımız içerisinde, su çiçeği hastalığı ile ilgili detaylı bilgilere sahip olabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Su çiçeği nedir sorusunun yanıtı ile başlayıp, sizlere su çiçeği hastalığı hakkında bilgiler vermeye çalışalım:
Su çiçeği nedir? Su çiçeği, genellikle çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği neden çıkar; ve su çiçeği neden oluşur diyenler için belirtmeliyiz ki, su çiçeği, virüs kaynaklı bir hastalıktır, korkulacak kadar ağır belirtilerinin ve sonuçlarının bulunmadığını da belirtmemiz gerekmekle birlikte, mutlaka ciddiye alınmasının gerektiğini de hatırlatmalıyız. Varicella Zoster isimli virüs, su çiçeği neden çıkar; ve su çiçeği neden oluşur sorusunun yanıtı niteliğindedir, ve su çiçeği neden olarak, su çiçeği hastalığının oluşmasında zemin hazırlamaktadır. Genellikle çocuklarda gözlemlenen su çiçeği, büyüklerde gözlemlendiğinde ise ismi zona olarak belirtilmektedir, su çiçeği nedeni olan Varicella Zoster isimli virüs, zonanın da nedenidir. Eğer kişiye, erişkin yaşlarında, Varicella Zoster isimli virüs bulaşmış ise, kişi daha önce, çocukluk döneminde de su çiçeği hastalığı ile karşı karşıya kalmış ise, zona olarak kendisini göstermektedir.

Su çiçeği belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan su çiçeğinin belirtisi, çok belirgin olarak deri döküntüsüdür. Bir Varicella Zoster virüsünün kişiye bulaşması demek, kişinin hemen su çiçeği hastalığına yakalanacağı anlamına gelmemekle birlikte, ortalama 14 günlük bir süreye ihtiyacı vardır. Su çiçeği belirtisi olarak, deri döküntüsünden bir gün önce, kendisini, ateş, halsizlik, ve iştahsızlık ile belli eder; sonrasında ise deri döküntüleri gerçeklşemeye başlar. Deri döküntüleri öncelikle pembe deriden, kabarık bir şekilde gerçekleşirken, zaman içerisinde kırmızı renk alır, ve içi su toplamaya başlar, su toplu olan deri döküntüsü gerçekleşir. Su çiçeğinin belirtileri arasında yer alan sıvı kabarcıklarını kesinlikle patlatmamalı, ya da kaşımamalısınız, aksi halde, su çiçeğinde iz kalmaz iken, siz, bu davranışınızla, iz kalmasına sebebiyet vermiş olursunuz.
Çocuklarda gözlemlenen su çiçeği hastalığı hafif şekilde seyreder, ve genellikle vücudun gövde bölümünde gözlemlenirken, büyüklerde gözlemlenen su çiçeği ağır belirtilerle kendisini gösterir; eğer gebelik dönemindeki bir kişi su çiçeği geçirecek olursa, erken doğum, ya da bebeğin anne karnında ölümünün söz konusu olabileceğini unutmamak gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.