0

Dahiliye Nedir? Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

dahiliye hangi hastalıklara bakarPek çok okuyucumuzdan bize, şeker hastalığına hangi bölüm bakar, tansiyona hangi bölüm bakar… gibi sorular geliyor. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizlere, dahiliye hangi hastalıklara bakar sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, şeker hastalığına hangi bölüm bakar, dahiliye hangi hastalıklara bakar gibi soruların yanıtlarını almak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…
Dahiliye hangi hastalıklara bakar? Farklı kan hastalıklarının teşhisi, ve tedavisi dahiliye tarafından yapılmakla birlikte, kansızlık da dahiliye bölümünün baktığı hastalıklar içerisinde yer almaktadır.

Kolit, reflü, ülser, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarına dahiliye bölümü bakabilmektedir. Gut hastalığı, trigliserid, kolesterol… gibi, metabolizmayı ilgilendiren hastalıklara da dahiliye bölümnü bakmaktadır. Hipofiz, böbreküstü bezi; ve tiroit gibi, hormonları ilgilendiren, endokrinolojik hastalıklar da dahiliye bölümünün ilgi alanında yer almaktadır. Safrakesesi, karaciğer, tansiyon, ve şeker hastalığı gibi problemlerin çözümleri için de yine dahiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir.
Peki genel olarak dahiliye nedir? Dahiliye nedir sorusunun yanıtını çok basit bir şekilde, iç hastalıklarına bakan bir bölüm olarak verebiliriz. Bunun yanında, daha özel bir tanımlama yapmak istersek dahiliye bölümünün, çocukluktan çıkmış olan bireylerin iç organlarında meydana gelen problemlerini teşhis eden, sonrasında da tedavisini uygulayan bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Dahiliyenin alt birimleri de olduğunu belirtmemiz gerekmekle birlikte, ilerleyen yazılarımızda sizlere bu konulardan da söz edeceğimizi belirtmeliyiz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.