0

Varikosel Hastalığı Ve Varikosel Nedir?

varikosel nedirBu yazımızda sizlere, erkek sağlığını yakından ilgilendiren, özellikle de genç, yeni evlenmiş olan, ve baba olma isteği ile yanıp tutuşan kişilerin başına bela olan varikosel hastalığı ile ilgili bilgilerden söz ederek, varikosel nedir sorusunun yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, varikosel hakkında bilgi sahibi olmak istiyor, varikosel hastalığını yakından tanımak istiyorsanız, varikosel nedir sorusunun yanıtını birlikte öğrenelim…
Varikosel nedir? Erkeklerde sperm üretiminin gerçekleştirildiği yumurtalıklardan kalbe giden damarlarda meydana gelen genişleme durumudur. Varikosel hastalığının bu anlamda varise benzetildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Varikosel belirtilerinin, hastalığın başlangıç düzeyinde kendisini çok da fazla ele vermediğini belirtmekle birlikte, varikosel belirtilerinin, hastalığın ilerleyen aşamalarında kendisini gösterdiğini de hatırlatmalıyız. Peki bu anlamda varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel belirtileri: Varikosel hastalığında, ilerleyen aşamalarda, şişlik, ve ağrı kendisini gösterebilir. Bununla birlikte, hem sperm üretimi, ve hem de hareketlerinde bir durgunluk durumu da söz konusu olabilir. Eğer ki varikoselin çok ilerlemesi durumu söz konusu ise, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron seviyesinde azalma gündeme gelebilir; ve karşı cins ile birliktelik aşamasında bir takım problemler ile karşılaşılabilir.
Pek çok kişi, varokosel hastalığından dolayı çocuğunun olamayacağından korkmaktadır. Varikoselin bulunduğu yerdeki ısının, normal vücut ısısından bir kaç derece daha düşük olması gerekmektedir. Kaliteli sperm üretimi ancak bu şekilde gerçekleşir. Ancak, bölgede bulunan kan toplanması dolayısı ile vücut ısısı artmakta, ve dolayısı ile de kaliteli sperm üretimi zorlaşmaktadır. Hastalıktan böbrek, ve böbrek üstü bezlerinde bulunan serbest radikal; ve toksik maddeler de etkileneceğinden; ve spermlere doğru geleceğinden dolayı, sperm hareketlerinin de güçleşeceği düşünülmektedir. Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, varikosel hastalığının, en kısa zaman içerisinde doktor takibine alınması gerektiğini belirtebiliriz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.