0

Dış Gebelik Neden Olur?

dış gebelik neden olurBu yazımızda sizlere dış gebelik ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Dış gebelik nedir, dış gebelik belirtileri nelerdir; ve dış gebelik neden olur şeklindeki dış gebelik ile ilgili pek çok sorunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, dış gebelik ile ilgili bilgileri sizlere, daha fazla zaman kaybetmeden aktarmaya başlayalım:
Dış gebelik nedir? Gebelik sürecinde, fallop borusunda döllenen; sonrasında da rahimde bulunan plesentaya yerleşen yumurta, dış gebelikte fallop borusunda döllenir, fakat sonrasında rahimde bulunan plesentaya giderek oraya yerleşmez. Gelişimini, döllenmiş bulunduğu fallop dorusunun duvarına yapışık şekilde sürdürmeye devam eder. Ve oldukça hızlı bir şekilde süren bu yumurta gelişimi, zaman içerisinde fallop borusunun patlamasına, karın içerisinde bir kanamanın meydana gelmesine neden olur. Dış gebelik nedir sorusunun yanıtını kısaca bu şekilde vermemiz mümkündür. Dış gebelik sonucunda meydana gelen karın içi kanamada, anne ani bir şekilde baygınlık geçirebilir; ya da durum kendisini kanama şeklinde de anneye gösterebilir. Bu durum, kanamanın şiddetine göre değişiklik gösterecektir.

Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelik belirtileri arasında kanamalar gözlemlenirken, bu kanamaların yanında, karın bölgesinde gözlemlenen şiddetli sancıdan da söz etmek gerekmektedir. Dış gebelik belirtileri arasında yer alan şiddetli sancı, kendisini, annenin omuzlarına kadar da hissettirir; yani sadece karın bölgesinde bir sancı ile de sınırlı kalmayacaktır… Dış gebelik belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında, şiddetli, ve gün içerisinde gerçekleşen çok sayıda kusmadan, mide bulantısından da söz etmek gerekmektedir.
Dış gebelik tedavisi hastane ortamında gerçekleştirilmektedir. Dış gebelik tedavisi için ameliyat gerekli olabileceği gibi, kusmalar nedeni ile meydana gelen su ve tuz kaybının telafi edilmesi adına anneye hastane ortamında, çeşitli yöntemler ile su ve tuz verilebilmektedir. Gerçekleşen kayıpların telafisinin sonrasında, dış gebelik tedavisi ilaç ile devam ettirilecektir. Bunun yanında, dış gebelik tedavisi için psikolojik destek alınmasının gerekliliği de unutulmamalıdır…
Dış gebelik neden olur? Dış gebelik neden olur sorusunun yanıtları arasında ilk olarak salpenjitten söz etmek gerekir ki salpenjit, kadının, erkek ile birlikte olması sonucunda kendisine bulaşan bir hastalık olarak tanımlanabilip, tüplerin tıkanmasına sebep olduğu için dış gebelik neden olur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Dış gebelik neden olur sorusunun yanıtları arasında, tüplerin çevresinde meydana gelen yapışıklıktan da söz etmek gerekmektedir. Bu yapışkanlık, daha önce gerçekleştirilen, kadın sağlığına yönelik ameliyatlar nedeniyle meydana gelebileceği gibi, apandist patlaması dahi bu yapışkanlığa neden olabilmekte, ve dış gebelik problemini gündeme getirebilmektedir. Daha önce geçirilmiş olan dış gebelik de dış gebelik neden olur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Kısırlık tedavisi görmek de dış gebelik nedenleri arasında yer alırken, kişinin yaş olarak ileri düzeye gelmiş olması da dış gebelik nedenleri arasında yer alabilmektedir. Yanlış şekilde gerçekleşen kürtajlar da dış gebelik nedenleri arasında sayılabilirken, doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmasına karşın başarısız sonuç elde edilerek gerçekleştirilen gebelik de dış gebelik olma olasılığı oldukça yüksek olacaktr. Sigara kullanımı, myomlar, ya da daha önceki doğumlardan kalan hasarlar da dış gebelik nedenleri arasında yer almaları muhtemel unsurlar arasında sayılabilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.