0

Gebelik Öncesi Yapılacaklar: Hamilelik Öncesi Beslenmenin Önemi

Bu yazımızda sizlere, gebelik öncesi yapılacaklar listesinden, gebelik öncesi yapılması gerekenler; ve hamilelik öncesi yapılması gerekenler ile, hamilelik öncesi hazırlık döneminde dikkat etmeniz gereken, hamilelik öncesi beslenmeden söz edeceğiz… Şunu unutmamak gerekir ki, gebelik öncesi yapılacaklar listesi, hem sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, ve hem de sağlıklı bir bebek gelişimi gerçekleştirmek; yani, sağlıklı insanı geliştirmek açısından büyük önem taşımaktadır.
Hamilelik öncesi beslenme, hem annenin sağlıklı hamilelik dönemi geçirmesi; hem de sağlıklı bebek gelişimi açısından önemlidir. Dolayısı ile, gebelik öncesi yapılması gerekenler arasında, hamilelik öncesi beslenmenin doğru uygulanıp uygulanmadığına bakmak büyük önem taşımaktadır. Hamilelik öncesi hazırlık döneminde, hamilelik öncesi beslenme konusunda anneye destek olacak pek çok kaynak bulunmakla birlikte, hamilelik öncesi beslenmede kesinlikle, günün popüler diyetlerine aldanılmaması gerekmektedir.

Hamilelik öncesi beslenmenin doğru olması adına, hamilelik öncesi hazırlık döneminde, annenin dört ana besin grubunda da dengeli beslenmesi gerekmektedir. Hamilelik öncesi beslenme sırasında dikkat edilmesi gereken, her şeyden önce düzenli beslenmektir. Hamilelik öncesi beslenme sırasında mutlaka düzenli aralıklarla yemek yenilmesi gerekmektedir. Hamilelik öncesi yapılacaklar listesinde öğün atlamamak; ve belirli aralıklarla beslenmek önemlidir.
Hamilelik öncesi beslenmede, düzenli aralıklarla yemek yemek, gün içerisinde üç ana öğünde yemek yemek, ve bununla birlikte, ara öğünleri de hafif yiyecekler ile geçiştirmek gerekmektedir. Hamilelik öncesi beslenmede şuna da önem vermeniz gerekmektedir ki: hamilelik öncesi hazırlıkta, gerektiği kadar sebze de tüketmek durumundasınız. Hamilelik öncesi yapılması gerekenler arasında, anne adayları genellikle, hamilelik öncesi beslenme ile alamadıkları mineral ve vitaminleri, vitamin haplarından almayı tercih etmektedirler; bunun çok büyük bir yanlış olduğunu unutmamalısınız. Hamilelik öncesi beslenme ile alamadığınız vitamin ve minerali tolere edebileceğinizi düşündüğünüz beslenme takviyesi haplar, tahmin ettiğiniz kadar yeterli olmayabilir; ve ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri size tam anlamıyla vermeyebilirler…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.