0

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Hamilelikte Mide Bulantısını Önleme Yöntemleri

hamilelikte mide bulantısı nasıl geçerBu yazımızda sizlere hamilelikte mide bulantısı ile ilgili bilgiler vererek, hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer; ve hamilelikte mide bulantısı için ne yapılmalı sorularının yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de hamilelikte mide bulantısı ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyor; ve hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, hamilelikte mide bulantısı için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarını aktarmaya başlayalım:
Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar? Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, hamileliğin başlarında; genel olarak altıncı haftada, hamilelikte mide bulantısı başlayacaktır.
Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer? Genellikle hamileliğin üçüncü ayının tamamlanması ile, hamilelikte mide bulantısı geçmektedir.

Hamilelikte mide bulantısının sebebi, bebeğin anne karnında büyümesi için, annenin kanında fazladan salgılanmaya başlayan hormonun artmasından kaynaklanmaktadır. Anne bu dönemde iştahsızlık yaşayabilir, kilo kaybı da bundan ileri gelebilir; ve çok aşırı olmadığı takdirde, bebeğe ya da kendisine çok fazla zararı olmayacaktır. Ancak yine de hamilelikte mide bulantısının önlenebilmesi adına, hamilelikte mide bulantısı için ne yapmalı sorusunun yanıtlarının bilinmesi gerekmektedir.
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında ilk olarak, küçük yiyeceklerden uzak durulmasının gerekliliğini belirtmeliyiz. Susam; ya da kepek gibi küçük yiyecekler, mideye yapıştıklarından dolayı hamilelikte mide bulantısına sebebiyet verebilmektedirler. Bunun yanında, baharatların tüketimi de hamilelik sırasında olabildiğince azaltılmalıdır. Şeker de, hamilelikte mide bulantısına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle şeker tüketiminden de olabildiğince kaçınılması gerekmektedir.
Hamilelikte mide bulantısı için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, kıyafet seçimine dikkat edilmesinin gerekliliğidir. Bunun için dar kıyafetlerin giyilmesinden her zaman kaçınılması gerekmektedir. Bu tür giyecekler, midenin sıkışmasına; ve hamilelikte mide bulantısına neden olabilmektedir. Öğünlerde bir tek yemeğin yenilmesi de hamilelikte mide bulantısının giderilmesinin farklı bir yöntemi olarak önerilmektedir. Midenin çok fazla yemek yenilerek şişirilmesi, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bunun yanında, çorba gibi yiyeceklerin de, ana öğünlerde ana yemeklerle birlikte değil de, ara öğünlerde tüketilmesi önerilmektedir.
Hamilelikte mide bulantısını önlemek için, özellikle midenin boş bırakılmaması gerekmektedir. Aşırıya kaçılmaması kaydı ile bulgur tüketilebilir. Limonlu su, süt, ayran… gibi yiyeceklerin, mideyi şişirmeden tüketilmesi de hamilelikte mide bulantısını önlemek adına katkısı olabilmektedir. Fındık, çubuk kraker, leblebi… gibi yiyeceklerin de, hamilelikte mide bulantısını önlemek adına katkısı olacağını belirtmemiz gerekmektedir. Çok fazla tuzlu yiyecek, ve içeceklerden kaçınılması gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.