0

Normal Doğum Neden Daha Sağlıklı?

normal doğumun faydaları nelerdirBu yazımızda sizlere normal doğum neden daha sağlıklı, normal doğumun faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Normal doğumun faydalarını aktarırken, normal doğumun bebeğe faydaları, ve normal doğumun anneye faydaları gibi pek çok bilgiyi detaylı şekilde ele alacağımızı belirtmeyi unutmamalıyız. Normal doğumun faydalarını öğrendiğinizde, normal doğum neden daha sağlıklı sorusunun da yanıtlarını almış olacaksınız…
Normal doğumun bebeğe faydaları: Normal doğumun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan normal doğumun bebeğe faydaları arasında ilk sırada, bebeğin, solunum problemleri ile daha az karşılaştığından söz etmemiz gerekmektedir. Bebeğin akciğerlerinde bulunan amnion suyu, normal doğum ile birlikte atılmaktadır, bunun nedeni, bebek doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan kaynaklanmaktadır.

Normal doğumun bebeğe faydalarından söz ederken, doğum sırasında, bebeğin ağzının temas halinde olduğu bir takım bakterilerden de söz etmek gerekmektedir. Bu bakterilerin bebeğe olumsuz etkileri olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Normal doğum neden daha sağlıklı sorusunun yanıtları arasında, bebeğin, doğum sırasında temas ettiği bakteriler sayesinde gelişen bağışıklık sisteminden de söz etmek gerekmektedir.
Normal doğumun bebeğe faydaları arasında yer alan diğer bir unsurun ise, bebek tarafından salgılanan farklı hormonların doğum sırasında, bebeği dış dünyaya hazırladığını da belirtmemiz gerekmektedir. Ve bu hormonlar arasında mutluluk hormonları da yer almaktadır. Bu sayede, annesi ile daha sağlıklı iletişim kurabilen bebeğin, emzirme sırasında da daha yetenekli olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum, anne, ve bebeğin birbirine olan yakın temasının artmasını hızlandırıcı etki göstermektedir.
Normal doğumun anneye faydaları: Normal doğum neden daha sağlıklı, ve normal doğumun faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan normal doğumun anneye faydaları arasında ilk sırada, annenin iyileşme süresinin kısalığından söz etmemiz gerekmektedir. Annenin hastanede daha az kalması sağlanmış olurken, bunun yanında, normal doğum yapmayı başaran annenin kendisine olan güveninin de daha fazla olacağını belirtmemiz gerekmektedir. Normal doğumun anneye faydaları arasında, sonraki doğumlarını da normal doğum şeklinde gerçekleştirebilmesinden, enfeksiyon kapma riskinin azlığından, ve bunun yanında, doğum sonrasında daha az ağrı hissetmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Normal doğumun faydaları arasında, doğum sonrası yoğun bakıma alınan bebek sayısının az olmasından, ve bunun yanında, doğum sırasındaki anne ölümlerinin de daha az olmasından söz etmek gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.