0

Basur Belirtileri Ve Basurun Nedenleri

Bu yazımızda, basur nedir, basur tedavisi nasıl yapılır, basur tedavisi evde nasıl uyglanır gibi soruların yanıtlarını kısaca sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Basur nedir, dilerseniz öncelikle bunu anlatalım, çünkü basur, diğer adı ile de hemoroid, en sık görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır, ve basur nedir sorusunun da hepimiz tarafından yanıtının bilinmesi gerekmektedir.
Basur nedir? Basur nedir sorusunun yanıtı, az önce de belirttiğimiz gibi, hemoroid nedir sorusunun yanıtı ile aynıdır, çünkü basur ile hemoroid aynı anlamda kullanılan iki kavramdır. O halde basur nedir? Hemoroid nedir? Basur, anüs bölgesinin içeride, ya da dışarıda oluşan iltihaplara neden olan rektal damar genişlemesine verilen isim olarak tanımlanabilmektedir. Basur, kendisini şişlik olarak belli etmektedir, ve bu şişliğin içerisinde iltihap olduğu bilinmelidir.

Basur nedir, ya da hemoroid nedir sorusunun yanıtında, iltihaplı şişliğin içeride ya da dışarıda olabileceğinden bahsettik. Eğer basur içeride ise, iç basur durumunun söz konusu olması halinde, kanımsı; koyu bir akıntıdan söz edilir. Ancak basur dışarıda ise; ve dış basurdan söz edilecekse, bu durumda, çok fazla acının, ve kanamanın olacağından da bahsetmekte yarar görülmektedir.
Basur tedavisi için doktora gitmesi gereken kişilerin pek çoğu, utandığından dolayı doktora giderek basur tedavisi hakkında bilgi almamaktadır. Bununla birlikte, bilinçli kişilerin de basur tedavisi için doktora gitmedikleri görülmektedir, genellikle bu kişilerin nedeni ertelemeden kaynaklanmaktadır. Fakat, basur tedavisi nasıl yapılır sorusunun doğru yanıtı bilinecek olursa, basur tedavisi evde de uygulansa, etkin sonuç alınabilir, çünkü basur, ya da diğer adı ile hemoroid, kalıcı bir problem değildir.
Basur nedir sorusunun yanıtından sonra bir de, basur belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Basur belirtileri arasında ilk sırada rektal bölgede görülen hafif ağrıdan söz etmek gerekmektedir. Bununla birlikte, basur belirtilerinden bir diğeri de hafif kanamadır. Uzun süre oturulduğu takdirde görülen hassasiyet de basur belirtileri arasında sayılmaktadır. Basur belirtilerinden bir diğeri tahriş iken, basur belirtileri arasında kaşıntı, ve tuvalete çıkmada zorlanmadan da söz etmek gerekmektedir.
Basurun nedenlerine bakmak istersek, basurun nedenleri arasında ilk olarak, az lif alımı, ve çok yağ tüketiminden söz edilmesi gerekmektedir. Basurun nedenleri arasında, çok fazla ayakta durmaktan da söz edilmelidir. Basurun nedenlerinden bir diğeri de sert ve soğuk yerlerde oturmaktır. Basurun nedenleri arasında stres de sayılmaktadır. Basurun nedenlerinden bir diğeri ise şişmanlıktır. Kronik ishal, kabızlık, şişmanlık, hamilelik… gibi faktörler de basurun nedenleri arasında sayılmaktadır.
Basur nedir, basur belirtileri, ve basurun nedenleri hakkında bilgi sahibi olunmasının ardından, basur tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı ile, bir sonraki yazımızda, basur tedavisi evde uygulanabilir mi sorularına da yanıt vermeye çalışacağız…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.