1

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Daha önce, basur nedir, basurun nedenleri, ve basur belirtilerini anlatan bir yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda da, basur tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Basur tedavisi bitkisel olarak nasıl uygulanır, basur tedavisi evde nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulacak; ve basur belirtilerini hissettiğinizde, basur tedavisi evde gerçekleştirmeyi başarabileceksiniz. O halde soralım: basur tedavisi nasıl yapılır?
Basur tedavisi evde uygulanacağında, ilk olarak unutulmaması gereken bir şey vardır ki, tuvalette gerçekleştirilecek olan temizliğin önemi büyüktür. Bundan dolayı, basur tedavisi sırasında tuvaletteki temizliğinize önem vermelisiniz. Kullanacağınız tuvalet kağıdı, basur tedavisi sırasında, yumuşak dokulu, kokusuz; ve renksiz olmalıdır. Basur tedavisi evde uygulandığı sırada, basur belirtileri arasında daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi kaşıntı olacak, fakat, sizin bu kaşınmayı hissetmemeye gerekmeniz, ve basurunuzu kaşımamanız gerekmektedir. Basur tedavisi sırasında, basur temizliği su ile yapılmalı, basura direk buz uygulaması kesinlikle yapılmamalı, ve banyolar ılık şekilde gerçekleştirilmelidir.

Basur tedavisi nasıl yapılır sorusunu, basur tedavisi evde yapılacağı zamanlarda sorduğumuzda, ve basur tedavisi bitkisel olarak uygulanacağında, akla ilk olarak incirden yararlanmak gelmektedir… İncir ile basur tedavisi nasıl yapılır derseniz, akşamdan suya ıslatılan dört adet incirin, sabah aç karna yenilmesi gerekmektedir, ve bu uygulamaya, basur tedavisi olarak üç ya da dört hafta, ara verilmeden devam edilmelidir.
Basur tedavisi bitkisel olarak uygulanacağında mango isimli meyveden yararlanılabileceği de belirtilmektedir. Güneş altında kurutulan mango meyvesinin tohumları, kuruduktan sonra toz haline getirilir. Ve ardından da, iki gram mango tohumu tozunun içerisine karıştırılan bir tatlı kaşığı balın, günde iki sefer yenilmesi gerekmektedir.
Basur tedavisi bitkisel olarak nasıl yapılır diyenlere bir diğer önerimiz ise karadut ile verilmektedir. Bir avuç karadutun, her sabah aç karna yenilmesi önerilmektedir. Ve basur tedavisine, bu şekilde, iki ya da üç ay boyunca devam edilmesi gerekmektedir.
Basur tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı, basur tedavisi evde uygulanacaksa, rendelenmiş turp ile de yapılabilmektedir. Bir tatlı kaşığı rendelenmiş olan turpun içerisine ilave edilen bir çay kaşığı balın, günde iki sefer yenilmesi, basur tedavisi için önerilmektedir.
Basur tedavisi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise, yine basur tedavisi bitkisel olacaksa, şalgam yapraklarının suyudur. Sıkılan şalgam yapraklarının suyunun, bir yemek kaşığı olarak içilmesi gerekmektedir.
Basur tedavisi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise, bir çay kaşığı taze nane suyu, bir çay kaşığı limon suyu, ve bir çay kaşığı zencefil suyunun karıştırılarak, günde bir sefer içilmesi şeklindedir.
Basur tedavisi evde uygulanırken, 60 gram pudra şekerinin, 30 gram rende şeker ile ovulması, ve daha sonra ise, elde edilen şeker karışımının ikiye bölünerek, sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer yenilmesi gerekmektedir.
Basur tedavisi bitkisel uygulamasında, kabukları ile birlikte kaynatılan soğanın soğuması beklenir, ve ardından da, basurun üzerine konulan haşlanmış soğanın, otuz dakika, basur üzerinde kalması beklenmelidir.
20 gram susamın, yarım litre suyun içerisine ilave edilmesi, ve bu şekilde kaynatılması gerekmektedir. Daha sonra ise, susamlı suyun soğuması beklenir, ardından da, basur tedavisi uygulanan bölgenin bu su ile silinmesi önerilmektedir.
Basur tedavisi sırasında, dondurulmuş olan hindistan cevizi yağının basurun üzerine uygulanması ile de etkin sonuç alınabileceği bilinmelidir.
Basur tedavisi bitkisel yöntemleri arasında sayabileceğimiz son öneri ise, bir adet olgun muz ile kimyon tohularının ezilerek karıştırılması, ve basur bölgesine uygulanarak, bu şekilde 10 ya da 15 dakika bekletilmesi gerektiği şeklindedir…

admin

One Comment

  1. Senelerdir hemoroid hastasiyim simdiye kadar bana agri konusunda en fayda saglayan yöntem sicak su banyosuna oturmak oldu , herkese tavsiye ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.