0

Pankreas Kanseri Hakkında Kısa Bilgiler

pankreas kanseriBu yazımızda sizlere pankreas kanseri hakkında kısa bilgi vereceğimizi, ve pankreas kanseri hakkında bilgi edinmenizi olanaklı hale getireceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer son günlerde, pek çok kişi gibi sizin de aklınızı pankreas kanseri karıştırıyorsa, pankreas kanseri hakkında kısa bilgi edinerek, pankreas kanserini daha yakından tanıyabilirsiniz…
Pankreas kanserinin en sık görüldüğü kişiler, genetik açıdan bu sorunu, ailesinde daha önce de yaşayan kişiler olarak belirtilmiş de olsa, pankreas kanserini tetikleyen etkenler arasında, çok fazla yağlı yiyecek tüketimi, sigara, ve alkolün de yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Erkeklerin, pankreas kanserinde daha fazla risk taşıdıklarının belirtilmesi ile birlikte şunu da aktarmamız gerekir ki, ileri yaşlar da pankreas kanserinin görülme sıklığını arttırabilmektedir.

Pankreas hakkında kısa bilgi edinmeye devam ederken şunu da belirtmeliyiz ki, pankreas kanserinin teşhisi oldukça zordur. Çünkü, panreas, karın içerisinde yerleşimi oldukça karışık olan bir bölgededir, ve buna bağlı olarak pankreasın önünde bazı organların da yer alması dolayısı ile pankreas kanserinin teşhisi oldukça zordur. Erken teşhisinin gerçekleşmesi olanaklı olduğunda pankreas kanserinin tedavisinin daha kolay olduğunu belirtmemiz gerekir.
Genel olarak pankreasın vücudumuzda önemli bir görevinin bulunmadığını düşünebiliriz. Bunun nedeni, pankreas isminin sık olarak duyulmamasından kaynaklanmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki, proteinlerin sindirimi; ve şeker metabolizmasının düzenlenmesinden sorumlu olan organımız pankreastır; ve önemi bu nedenle oldukça büyüktür. Pankreas kanseri ise çok sık görülen bir durum olmamakla birlikte, dikkatli olmakta yarar vardır. Pankreas kanserinin görülme sıklığına baktığımızda, %0.11 gibi bir oran ile karşılaştığımızı görürüz.
Pankreas kanserinin belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olmak istediğimizde, pankreas kanserinin belirtileri arasında ilk olarak kusmadan, mide bulantısından söz etmemiz gerekmektedir. Karında yer alan nedensiz ağrılar; ve kitleler ile birlikte, kişinin yaşadığı hızlı kilo kaybının da pankreas kanseri belirtileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Pankreas kanseri belirtileri arasında sarılıktan da söz edilmektedir. Bunun nedeni, pankreas başı kanserinde meydana gelen kitlenin sarılığa sebep olmasıdır. Pankreas kanseri belirtileri arasında yer alan bu durum ile karşılaşıldığında, pankreas kanseri teşhisi kolay konulmaktadır. Pankreas kanseri belirtileri nelerdir diyenler için sırt ağrılarından; ve diyabetten de söz etmemiz gerektiğini unutmamalıyız…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.