0

2012 Yılında Grip Aşısı

2012 senesi 30 Ağustos günü itibari ile pek çoğumuzun aklında grip aşısı ile ilgili sorular belirmeye başladı. Grip aşısı ne zaman yapılır, grip aşısı kimlere yapılır, grip aşısı nasıl yapılır?… Grip aşısı ile ilgili akıllardaki sorular yine artmaya başladı kısacası, ve bu nedenle de, bu yazımızda sizlere, 2012 senesi için, grip aşısı hakkındaki bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız…
Grip aşısı ne zaman yapılır? Grip aşısının yapılmasını gerektiren dönemin, grip salgınlarının başlamadan önceki dönem olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Peki grip salgınları hangi aylarda yoğunluk kazanır? Ağırlıklı olarak Aralık, Ocak, ve Şubat aylarında grip salgınları gözlemlenir, ve bu aylarda gözlemlenen grip salgınlarının şiddetli olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle, grip aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtı, grip salgınlarının başlamasından önceki dönem olarak verilmektedir. Ay belirtmek istersek, grip aşısını, Eylül ayından Kasım ayına kadar yaptırmanız önerilmektedir. Fakat, grip aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtları arasında bir de risk grubu oluşturan kişiler bulunmaktadır: grip riski taşıyan, çeşitli sağlık sorunları bulunan, buna karşın grip aşısı vurulmamış olan kişilerin, kış ayları içerisinde herhangi bir zaman diliminde grip aşısı vurdurabilmeleri söz konusudur.

Grip aşısı nasıl vurulur sorusunun yanıtına ise şu şekilde yanıtlar vermemiz gerekmektedir: grip aşısı nasıl vurulur? Grip aşısının, grip aşısı vurulan kişiye her sene bir sefer uygulanması, ve bir doz olarak vurulması gerekmektedir. Grip aşısı vurulan kişinin yaşı 9’dan küçük ise; ya da daha önce hiç grip aşısı vurulmamış ise, bu durumda grip aşısının, her seferinde bir doz olmak üzere, bir ay ara ile iki sefer vurulması gerekmektedir. Grip aşısı nasıl vurulur sorusunun yanıtı ise, koldaki bir kas içerisine, çok ince bir iğne ile şeklinde verilmektedir.
Grip aşısı korumaya ne zaman başlar sorusunun yanıtına bakacak olursak, grip aşısının, vurulmasının ardından geçen 10 – 15 gün içerisinde, grip aşısı koruyucu antikorunu geliştirmeye başladığını belirtmemiz gerekmektedir. Ancak grip aşısı koruma etkisini, vurulmasının üçüncü haftasından itibaren en etkili şekilde göstermektedir. Eğer grip aşısı vurulan kişi, daha önceden de grip aşısı koruması almış ise, grip aşısı koruma etkisinin en yüksek seviyeye ulaşması dört haftayı bulabilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.