0

Ağrı Nedir? Ağrı Çeşitleri

Bu yazımızda sizlere ağrı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İlk olarak da ağrı nedir sorusunun yanıtını bulacağız. Ağrı nedir sorusuna yanıt bulmamızın ardından da, ağrı hakkında bilgilerimizi sizlere aktarmaya devam edeceğiz. O halde zaman kaybetmeden soralım: ağrı nedir?
Ağrı nedir? Ağrı, vücudun herhangi bir bölümü için geçerli olan, ve insanın geçmişindeki tüm deneyimlerini kapsamakla birlikte, organik bir nedene bağlı olan, veya olmayan herhangi bir hoş yanı bulunmayan duygu olarak tanımlanabilmektedir.

Ağrı hakkında bilgi verirken, ağrı çeşitleri arasında yer alan akut ağrı, ve kronik ağrıdan söz etmemiz gerekmektedir. Ağrı çeşitlerine kısaca değinerek, akut ağrı, ve kronik ağrıyı kısaca tanımlamamız gerekirse:
Akut ağrı: Ağrı çeşitleri arasında yer alan akut ağrının çıkış zamanı herhangi bir zamana denk gelebilir. Akut ağrı, yine herhangi bir zamanda geçebilir. Akut ağrının geçmesi için basit ağrı kesiciler yeterlidir, hatta akut ağrı kendiliğinden de geçebilmektedir.
Kronik ağrı: Ağrı çeşitleri arasında yer alan kronik ağrının başlangıcı da akut ağrıda olduğu gibi herhangi bir zaman dilimi olabilir. Bununla birlikte, kronik ağrı, akut ağrı gibi kısa sürede geçmemektedir. Uzun süreli olan kronik ağrının tedavisi zor olduğundan, kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediğinden de söz etmek gerekmektedir. Hatta öyle ki, kronik ağrı, kişinin depresyona girmesine dahi sebebiyet verebilmektedir.
Ağrı çeşitleri arasında yer alan kronik ağrıdan şikayetçi iseniz, mutlaka kısa zaman içerisinde, teşhis koydurmak, ve ağrıyı kontrol altına almak adına bir doktora gitmeniz önerilmektedir. Olası bir teşhis koyamama durumu söz konusu dahi olsa, kronik ağrının kontrol altına alınması olanaklı hale gelmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.