0

Alerji Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, alerji hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle alerji nedir sorusunun yanıtını vereceğiz; sonrasında ise alerji nedenlerini anlatacağız. Daha sonra da bitkisel alerji tedavisi hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşarak, alerjiye iyi gelen bitkilerden söz edeceğiz. Öncelikle alerji nedir sorusunun yanıtlarına bakalım:
Alerji nedir? Zararlı olmayan bir takım şeylere temas ettiğimizde, ya da solunum yolu ile kokularını aldığımızda, bağışıklık sistemimiz tarafından bu nesnelere tepkiler verilir. İşte bağışıklık sisteminin bazı şeylere karşı aşırı duyarlı olması; ve tepkilerde bulunması, alerji nedir sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alerjik reaksiyonlar arasında en çok rastlananları şu şekilde sıralayabiliriz: kurdeşen, egzema, astım, göz nezlesi, saman nezlesi… Peki ya alerji nedenleri nelerdir? Şimdi de yine birlikte alerji nedenlerine göz atalım:
Alerji nedenleri: Alerji nedenlerinin sayısı çok fazla olmakla birlikte, kalıtım, alerji nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Alerji nedenleri arasında evdeki tozlardan da söz etmemiz gerekir. Polenlerin de alerji nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Küf mantarlarının da alerji nedenleri arasında yer aldığını belirttikten sonra şunu da eklemeliyiz ki: kediler, ya da köpekler gibi hayvanların tüyleri de alerji nedenleri arasında yer almaktadır. Alerji nedenlerini saymaya devam ederken, parfüm kokularının, deterjanların, hava kirliliğinin, gıdaların içeriklerinde bulunan katkı maddelerinin, sigara dumanının da alerji nedenleri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.
Alerji hakkında bilgiler vermeye devam ederken alerji tedavisinden de söz etmemiz gerekmektedir. Alerji tedavisi dahilinde ilk olarak, alerji nedenlerinin bulunması, ve ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha sonra ise alerji tedavisi için gerekli adımlar atılabilir hale gelir.
Alerjiye iyi gelen bitkilerden, alerji tedavisi kapsamında söz etmek istersek: zerdeçal, sinirli ot, atkuyruğu, ısırgan otu, aloe vera, şahtere, sarımsak, soğan, maydanoz, krizantem, ginko, papatya, bezelye, soya fasülyesi, yaban turbu, badem, fındık…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.