0

Antibiyotiklerin Yan Etkileri Ve Antibiyotik Kullanımı

antibiyotiklerin zararlarıBu yazımızda sizlere, antibiyotiğin zararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan, antibiyotiğin zararları; ve antibiyotiğin yan etkilerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de antibiyotiğin zararları; ve antibiyotiğin yan etkileri ile ilgili bilgiler edinmek istiyorsanız, hemen, antibiyotiğin zararları nelerdir sorusunun yanıtlarını gözden geçirelim:
Özellikle hamile; ya da süt veren annelerin ilaç kullanımında dikkat etmeleri gerektiğini biliyoruz. Antibiyotiğin zararları bu aşamada bebeğe ulaşıyor; ve bir takım hasarlara yol açabiliyor. Bu nedenle, özellikle bu dönemlerde doktor kontrolünde, güvenilir antibiyotik kullanımı büyük önem taşıyor.

Antibiyotiklerin yan etkileri arasında, böbreklerde bir takım hasarlara neden olmasından da söz etmemiz gerekiyor. Ancak bu durum her antibiyotik için geçerli değil; geçerli olanların bıraktığı hasar ise kalıcı. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleştirilmeli.
Antibiyotiklerin zararları nelerdir diyenler, karaciğer üzerinde de bir takım olumsuz etkilerin oluşabileceğini bilmelidirler. Ancak karaciğerlerdeki bu etkinin, böbreklerdeki gibi kalıcı olmadığını da belirtmeliyiz.
Alerjik bir takım reaksiyonların da antibiyotiklerin yan etkileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.
Antibiyotiklerin zararlarını biraz daha detaylandırmak istersek, elbette ki ”öcü” olarak algılanmaması gereken antibiyotiklerin var olmalarının nedeni, hastalıkların iyileşmesinde olumlu etki göstermek. Bu anlamda doktor kontrolünde antibiyotik kullanmak oldukça önemli. Ancak, siz eğer gereksiz bir şekilde antibiyotik kullanımı gerçekleştirecek olursanız, mikropların antibiyotiklere karşı dirençleri artıyor. Bu durum ise, doktor kontrolünde daha sonra gerçekleştirilecek olan antibiyotik kullanımının etkisini azaltabiliyor, hatta kullanılan antibiyotiğin işe yaramamasına dahi neden olabiliyor. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı mutlaka bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmeli.
Antibiyotiklerin yan etkileri arasında yer alan başka bir detay ise, bağırsakların zarar görebilmesi; bu sayede, antibiyotik kullanımı, sizin bir takım hastalıklara yakalanmanıza dahi neden olabiliyor…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.