0

Baş Ağrısının Nedenleri Ve Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı

Bu yazımızda sizlere, baş ağrısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Baş ağrısı nedir derseniz, baş ağrısı nedir sorusunun yanıtı olarak şunu belirtebiliriz ki, baş ağrısı, en sık karşılaşılan ağrı çeşididir. Baş ağrısının bir kaç saat sürdüğü durumların yanında, bir kaç gün sürdüğü durumlarla da sık karşılaşılmaktadır, ve baş ağrısı nedir sorusunun yanıtı o zaman netlik kazanmaktadır ki baş ağrısı bu gibi durumlarda, hayatı olumsuz etkileyecek seviyelere getirmektedir.
Baş ağrısı nedir sorusunun yanıtının ardından baş ağrısının nedenlerine bakmamız gerekmektedir. Baş ağrısının nedenleri arasında en bilinenlerinden bir tanesi göz yorgunluğudur. Baş ağrısının nedenlerinden bir diğeri de yanlış duruş şeklidir. Uykusuz kalmak, ya da kalitesiz uyku uyumak da baş ağrısının nedenleri arasında yer alırken, su eksikliğinden dolayı da baş ağrısı meydana gelebilmektedir. Adet düzensizliği de baş ağrısının nedenleri arasında sayılırken, baş ağrısının nedenlerinden bir diğeri de kafa travmalarıdır. Baş ağrısının nedenleri arasında beslenme düzeninden de söz etmek gerekirken, hava kirliliği, aşırı gerginlik, stres, grip, ve sinüzit gibi problemlerin de baş ağrısının nedenleri arasında yer aldığı belirtilmelidir. Baş ağrısının nedenleri arasında, anevrizmalar, beyin tümörleri, felç; ya da menenjit gibi, hayatı tehdit eden bir takım durumlardan da söz etmek gerekmektedir. Baş ağrısının nedenleri arasında basit sebeplerden de söz etmek gerekir ki bunlar: fazla kafein tüketimi, yer fıstığı ve benzeri yiyeceklerin tüketimi, alkol tüketimi, kırmızı şarap tüketimi, bir takım ilaçların kullanılması… gibi nedenlerdir.

Baş ağrısı nedir, ve baş ağrısının nedenlerinden sonra, baş ağrısı tedavisi, ve baş ağrısı için ne yapılmalı sorularının yanıtlarını vermeye çalışalım: Baş ağrısı tedavisi, baş ağrısının basit baş ağrısı nedenlerine dayandığı durumlarda, aspirin; ya da basit ağrı kesicilerle gerçekleştirilebilir. Baş ağrısı tedavisi sırasında, baş ağrısı için ne yapılmalı sorusunun farklı yanıtlarından da söz etmek gerekmektedir; örneğin, baş ağrısı için ne yapılmalı sorusunun yanıtı olarak, yenilmemesi gereken, ve yenilmesi gereken yiyeceklerden söz edebiliriz:
Baş ağrısı tedavisinde, baş ağrısı için ne yapılmalı sorusunun ilk yanıtı, her tür alkol tüketiminden uzak durulmasının gerekliliğidir. Baş ağrısı için ne yapılmalı sorusunun bir diğer yanıtı da, olgunlaştırılmış peynir tüketiminden kaçınılması gerektiği yönündedir. Mayalı besinler, avokado, yapay tatlandırıcı; ya da yapay tatlandırıcı içeren gıdalar, tavuk ciğeri, kahve, muz, süt ürünleri, narenciye, ve narenciye suları, yağlı besinler, çikolata, incir, fast-food, glutamat; ve monosodyum içerikli tüm besinler, turşu, fıstık, fıstık ezmesi, fındık, soğan, şeker, tuz, kırmızı et, kırmızı şarap, şarküteri ürünleri, füme balık…. Baş ağrısı tedavisi sırasında, baş ağrısı için ne yapılmalı sorusuna yanıt olarak, yenilmesi tavsiye edilmeyen besinler arasında sayılmaktadır.
Baş ağrısı tedavisinde, baş ağrısı için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında, turp yemek, keten tohumu, balık yemek, nane ve badem tüketmek önemli yanıtlar arasında yer almaktadır. Baş ağrısı tedavisinde, baş ağrısı için ne yapılmalı sorusunun bir diğer yanıtı da bitki çaylarıdır: söğüt kabuğu, sarı kantaron, gül yaprağı, meyankökü, portakal kabuğu, nane, melisa, zencefil, çuha çiçeği, tarçın, kasımpatı…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.