0

Grip Aşısı Koruyuculuğu

Bu yazımızda sizler için, grip aşısı ne kadar korur, ve grip aşısı ne kadar etkili gibi soruların yanıtlarından söz edecek, ve grip aşısı koruyuculuğu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. 2012 yılında grip aşısı vurulmayı düşünenler için, grip aşısı koruyuculuğu hakkında bilgi verirken, grip aşısı koruyuculuğunun, ortalama 15 gün sonra etkisini göstermeye başlamıştık, ancak grip aşısı koruyuculuğu ile ilgili bilmeniz gerekenler bu kadarla sınırlı kalmamalı elbette…
Grip aşısı ne kadar korur, ve grip aşısı ne kadar etkili diyen kişiler için, öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki: grip aşısı, gribe karşı kesinlikle %100 koruma etkisi göstermemektedir. Grip aşısı koruyuculuğu, ve grip aşısının etkisi, grip virüsünün durumuna göre değişmektedir. Grip virüsü, zaman zaman, grip aşısı koruyuculuğunu azaltan bir etki dahi gösterebilmektedir. Grip aşısı ne kadar korur diyenler için ise, grip aşısının, senelik olarak, koruyuculuğunun değişmesinden söz etmemiz gerekmektedir. Bu durumun nedeni, grip virüsünün yapısının her sene değişmesinden kaynaklanmaktadır. Her sene yeniden üretilen grip aşısının, etkili olabilmesi için, kişilere yeniden enjekte edilmesi gerekmektedir.

Grip aşısı, her sene, Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı uzmanlar tarafından takip edilen grip virüsünün, o seneye göre tahmininin gerçekleştirilmesi şeklinde hazırlanmaktadır. Geçtiğimiz sene hangi grip virüsünün etkili olduğunu izlemiş olan Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, 2012 grip aşısı üretiminde, bu virüsler hakkındaki fikirlerini beyan ediyor, ve 2012 senesinde, hangi grip virüsünün etkili olacağını tahmin etmeye çalışıyorlar. Buna göre, 2012 yılında kullanılacak olan grip aşısının üretimi gerçekleştiriliyor. Eğer, Dünya Sağlık Örgütü uzmanları tarafından yapılan tahminler doğrultusunda grip virüsleri oluşursa, 2012 senesi için hazırlanan grip aşısı koruyuculuğu da artış gösteriyor, ve grip aşısı ne kadar etkili sorusunun yanıtı da buna göre güç kazanıyor.
Grip aşısı ne kadar korur sorusunun yanıtları için daha net oranlar vermek istersek: eğer siz sağlıklı bir yetişkin iseniz, herhangi bir hastalığınız, ya da kronik probleminiz bulunmuyorsa, grip aşısı sizi 2012 senesi kışında, grip virüsüne karşı %70 – %90 oranında koruyacaktır. Bunun yanında, yaşlı bir yakınınıza, 2012 senesi için grip aşısı vurdurmayı düşünüyorsanız, grip aşısı koruyuculuğu yaşlılar için, %30 – %40 arasında bir oran ile değişiklik göstermektedir. Ancak yaşlıların, mutlaka grip aşısı vurdurması önerilir, çünkü, grip aşısının, yaşlılarda gelişmesi muhtemel başka hastalıkları önlediği, yaşlıların hastaneye yatma oranını düşürdüğü, hatta ölümlerini bile azalttığı gibi sonuçlar, yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.