0

Grip Aşısının Yan Etkileri

Bu yazımızda sizler için, 2012 yılında grip aşısı yaptırmayı düşünenler için, grip aşısının yan etkileri nelerdir, ve grip aşısının zararları nelerdir sorularının yanıtları arasında yer alan, grip aşısının yan etkileri, ve grip aşısının zararlarından söz etmeye çalışacağız. 2012 senesinde grip aşısı yaptırmayı düşünüyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, grip aşısının yan etkileri, ve grip aşısının zararlarına bakalım:
Grip aşısının yan etkileri var mıdır, ve grip aşısının zararları var mıdır diyenlerdenseniz, evet, grip aşısının yan etkilerinden; ve grip aşısının zararlarından söz edebilmemiz olanaklıdır. Merak edildiği üzere, grip aşısının yan etkileri, ya da grip aşısının zararları olabilir. Tüm tıbbi uygulamalar için, ya da kullanımı gerçekleştirilen ilaçlar için geçerli olan bu durumun, grip aşısı için geçerli olmadığını söyleyemeyiz.

Grip aşısının yan etkileri nelerdir, ya da grip aşısının zararları nelerdir diyenler, grip aşısını vurulduktan sonra, grip aşısının uygulandığı kolunuzda hafif bir ağrı, ya da şişlik hissedebilirsiniz. Bu durumun uzun süreli olmayacağını, iki gün içerisinde büyük ölçüde sonlanacağını, ve günlük yaşamınızı etkilemeyeceğini bilmelisiniz.
Grip aşısının zararları, ve grip aşısının yan etkileri arasında, kas ağrısı, bitkinlik, ve ateşten de söz edilebilmekle birlikte, grip aşısının yan etkileri arasında sayılan bu durumlar, daha çok, uzun süredir grip virüsü ile karşılaşmamış kişilerde, özellikle de çocuklarda gözlemlenmektedir. Grip aşısının yan etkileri arasında bu durumun gözlemlenmesi durumunda, grip aşısını takiben 6. saatin sonunda başlar, ve ikinci günün sonuna kadar da devam edebilir.
Grip aşısının zararları arasında, çok az rastlanan bir durum da yumurta alerjisidir. Grip aşısının saflaştırılması sırasında kalan çok küçük yumurta molekülleri, yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerde, grip aşısının yan etkileri arasında sayılabilecek yumurta alerjisinin yaşanmasını gündeme getirebilmektedir.
Grip aşısının yan etkileri arasında sayılabilecek bir diğer şey de GBS’dir, ve bu problem, sinir sisteminde meydana gelen kasılmalarla kendisini göstermektedir. Grip aşısının bu duruma neden olmasının riski çok az olmakla birlikte, kesin bir kanıtının bulunmadığını da belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.