0

Kabızlık Nasıl Önlenir? Kabızlığı Önlemenin Yolları

kabızlığı nasıl önlerimBu yazımızda sizlere, kabızlık nasıl önlenir sorusunun yanıtlarından söz ederek, kabızlığı nasıl önlerim, ve kabızlığı nasıl önleriz şeklindeki sorularınıza cevaplar vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer sizin de aklınızda kabızlık nasıl önlenir sorusu varsa; ya da kabızlığı nasıl önlerim, veya kabızlığı nasıl önleriz diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden sizlere kabızlığı önlemenin yollarından söz etmeye çalışalım:
Kabızlık nasıl önlenir diyenlere ilk vereceğimiz cevap şu şekilde olacaktır: İlk önce tuvalette oturma şeklinin doğru olması gerekmektedir. Sonrasında ise, gerektiği kadar bir zamanın tuvalette geçirilmesi gerekmektedir. Tuvalette gerçekleştirilen boşaltım aceleye getirilmemeli, ve bunun yanında boşaltım ihtiyacı kesinlikle ertelenmemelidir.

Kabızlığı nasıl önleyebilirim sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise, hayatımızdan stresi olabildiğince çıkartmamız gerektiğidir. Stres ile başa çıkmanın yollarını öğrenmeli, ve hayatımızı sonrasında buna göre yaşamalıyız. Çünkü her şeye neden olduğu gibi stres, kabızlığın da nedenleri arasında sayılmaktadır.
Kabızlığı nasıl önleyebiliriz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise düzenli beslenmektir. Bu anlamda beslenmenin öğünlerde az gerçekleştirilmesi gerekirken, öğün aralıklarının kısa tutulması gerekmektedir. Bu şekilde metabolizma daha sağlıklı çalışacaktır.
Boşaltımın düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi de kabızlığı önlemenin yolları arasında yer alan bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli bir şekilde günde en az yarım saat yapılan yürüyüş; ya da asansör yerine merdiven kullanımı da kabızlığı önlemenin yoılları arasında yer alan bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır.
Gün içerisinde tüketilen kafein; ve kola tüketiminin azaltılması da kabızlık probleminin önlenmesinde etkili olan bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır Gün içerisinde en az on bardak su tüketilmesi ile birlikte, kuru meyvelerin tüketilmesinin de kabızlık konusunda sizlere yardımcı olacağını belirtmemiz gerekmektedir. Eğer mümkünse, meyveleri, ve de sebzeleri kabukları ile tüketmeniz önerilmektedir. Bunun yanında, içeriğinde posa bulunan besinlerin bolca tüketilmesinin de sizleri kabızlıktan koruyacağını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.