0

Kimler Kan Bağışı Yapabilir? Kan Bağışı İle İlgili Bilgiler

kan bağışının faydalarıBu yazımızda sizlere kan bağışı ile ilgili bilgiler vererek, kimler kan verebilir; ve kimler kan bağışı yapabilir sorularının yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de kan bağışı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor; ve kimler kan verebilir, ya da kimler kan bağışı yapabilir diyorsanız, hiç zaman kaybetmeden kan bağışı hakkındaki bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Kan bağışı ile ilgili bilinen bir yanlış bulunmaktadır: kadınlar kan bağışı yapamaz şeklinde olan bu inanış yanlış olup, sadece, kadınlar üç aydan daha sık aralıklar ile kan bağışı yapamaz iken, erkeklerin kan bağışı yapabilme sıklığı en az iki ay olarak belirtilmektedir. Peki bunun dışında kimler kan verebilir, kimler kan bağışı yapabilir, hemen bilgilerimizi gözden geçirelim:

Kimler kan verebilir? Kimler kan bağışı yapabilir? Kan bağışı yapacak olan kişinin yaşı 18’den küçük, 65’ten büyük olmamalıdır. Kilosunun ise 50’nin üzerinde olması gerekmektedir.
Kan bağışında bulunan kişiden alınan kan miktarı 450 gramdırç Ve bir insanın vücudunda bulunan kan miktarı toplamda, 5 ile 6 kilo arasında değişmektedir. Verilen kanın yerini alacak olan yeni kan için sadece bir kaç saat yeterli olmakla birlikte, kan bağışı yapan kişinin hücrelerinin de yenilendiğini belirtmemiz gerekmektedir; ve bu durum, sizlere daha önce de belirtmiş olduğumuz kan bağışının faydalarını olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle, kan bağışının zararlarından söz edilmemekle birlikte, kan bağışının faydaları, düzenli olarak kan bağışı yapan kişiler için oldukça fazladır diyebiliriz.
Bir takım rahatsızlıkları olan; ve kan yolu ile bulaşabilen kişiler, ve bunun yanında anemi problemi ile baş etmek durumunda kalanların, kan bağışı yapamayacaklarını da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.