0

Radyasyondan Korunma Yolları

Radyasyon, ilerleyen teknolojik çalışmalarla birlikte, hayatımıza her geçen gün biraz daha çok giriyor… Bu yazımızda sizlere radyasyondan korunmak için radyasyondan korunma yollarını anlatmaya çalışacağız. Radyasyondan korunmak için, her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki, yaşı 16’dan küçük olan gençlerin cep telefonu kullanması önerilmemektedir. Radyasyondan korunma yolları arasında yer alan diğer alternatifleri de yazımız içerisinde bulabileceksiniz…
Radyasyondan korunmak için, radyasyondan korunma yolları arasında yer alan ilk önerimiz şu şekilde: kullanılmayan her türlü elektrikli aletin tamamen kapatılması; ya da fişinin çekilmesi önerilmektedir. Aksi halde, Stend By konumunda ola elektrikli aletlerin radyasyon yaydığı unutulmamalıdır.

Radyasyondan korunmak için, kullandığınız bilgisayar monitörünün, LED, LCD; ya da plazma olmasına önem vermeniz, aynı zamanda da ekran filtresi kullanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte, monitör ile ekran arasında, bir metre mesafenin bulunması, radyasyondan korunma yolları arasında önerilen alternatifler arasındadır. Uygulanabilirliği ise meçhul…
Radyasyondan korunmak için, okuma lambanızın, floresan lamba, ya da halojen lamba, yani ekonomik lamba olmamasına dikkat etmenizin gerekliliği de radyasyondan korunma yolları arasında sayılmaktadır.
Radyasyondan korunma yollarından bir diğeri ise, yatak odanızda, uyuduğunuz odada, bilgisayar, ya da televizyonun bulunmaması olduğunu bilmelisiniz. Eğer bu cihazlar yatak odalarınızda mevcutsa dahi, tamamen kapalı olduklarından emin olmanız, radyasyondan korunmak için önerilmektedir.
Radyasyondan korunma yolları arasında saç kurutma makinesi hakkında bilmeniz gereken bir kaç detay da bulunmaktadır. Örneğin: manyetik alanı yüksek olan saç kurutma makinesini, radyasyondan korunmak için sürekli değil aralıklı şekilde kullanmayı tercih etmelisiniz. Bununla birlikte, uyumadan hemen önce saç kurutma makinesi kullanmanızı önermiyoruz.
Radyasyondan korunma yollarından bir tanesinin de şu olduğunu belirtelim ki: yatağınızın baş ucunun bitişik olduğu duvarın arkasında yer alan elektronik bir cihazın bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yani, komşunuzun duvarı, sizin yatağınızın baş ucundaki duvar ile bitişikse; ve tam sizin yatağınızın bulunduğu hizada bir bilgisayar, ya da bir televizyon var ise, bu tür cihazların arka taraflarında daha fazla manyetik alan bulunduğunu bilmelisiniz. Radyasyon sizi, komşunuzun evinden bile bulabilir, unutmayın…
Radyasyondan korunma yolları arasında, uyku halinde iken cep telefonunuzu kapatmanızın gerekliliğinden de söz etmemiz gerekmektedir. Radyasyondan korunmak için, cep telefonunuzun açık kalması gereken durumlarda ise, sizden en az bir metre uzakta durmasına dikkat etmelisiniz.
Radyasyondan korunma yolları arasında, bebek odası dinleme cihazlarının kullanılmamasından da söz etmek gerekmektedir. Eğer bir bebek odası dinleme cihazı kullanmak zorunda iseniz, bebeğinizden olabildiğince uzakta tutmaya dikkat etmelisiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.