0

Radyasyondan Korunma

Radyasyondan korunma yolları pek çoğumuzun biraz da olsa bilgi sahibi olduğu; ancak genelimizin uygulamadığı, belki de uygulayamadığı bilgilerden oluşmaktadır. Radyasyondan korunmak için pek çoğumuz hazırlıksızız; ve yanlış işlerle meşgulüz; cep telefonundan uzak durması gereken bir kişinin işi cep telefonu ile olabilmektedir örneğin… Peki radyasyondan korunmak için neler yapabiliriz?
Radyasyondan korunmak için, evde iseniz, kablolu ev telefonu kullanmanızı öneriyoruz. Dışarda olanlar ise, radyasyondan korunma yolları arasında yer alan, kablolu iş telefonlarını, ya da ankasörlü telefonları tercih etmelidirler.

Radyasyondan korunma amacını güdenler, kablosuz telefonların da cep telefonları ile aynı şekilde radyasyon yaydığını bilmelidirler. Bu nedenle kablosuz telefon kullanımı önerilmemektedir; kablosuz telefonu sohbet aracı olarak kullanmamanızın gerekliliği, radyasyondan korunma yolları arasında sayılmaktadır.
Radyasyondan korunma yolları arasında kablosuz modem kullanılmamasının gerekliliğinden de söz etmek gerekmektedir. Kablolu modem kullanımını tercih etmeli, ve Wi-Fi kullanmadığınız zamanlarda, dizüstü bilgisayarınızın Wi-Fi özelliğini kapatmalısınız. Kablosuz modemler, ve Wi-Fi bağlantıları ile, cihazlarınız, birer anten görevi üstlenmektedir; ve radyasyon açısından oldukça zararlıdır.
Radyasyondan korunmak için, herhangi bir tatil köyüne, otele; ya da restauranta gittiğinizde, buralarda kablosuz internet bağlantısının olmamasına dikkat etmeli, kablosuz internet bağlantısı olmayan yerleri tercih etmelisiniz.
Radyasyondan korunmak için, kullanacağınız tıraş makinesinin, elektrikli değil de şarjlı olmasına özen gösteriniz.
Radyasyondan korunma amaçlı olarak, tüplü televizyonların önünde ya da arkasında, iki metreden yakın mesafede durmamalısınız. Mümkünse, radyasyondan korunmak için, plazma, LCD; ya da LED ekranlar kullanmaya özen göstermelisiniz.
Radyasyondan korunma yolları arasında mikrodalga fırınlara dikkat etmek gerekmektedir. Mikrodalga fırın çalışırken bir metreden yakın mesafede bulunulmamasının önerildiği gibi, mümkünse mutfakta bulunmamaya özen göstermeli, ve çok gerekmedikçe de mikrodalga fırınları çalıştırmamalısınız.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.