0

Radyasyondan Korunmak İçin

Sitemizde, daha önceki yazılarımızda radyasyondan korunmak için, radyasyondan korunma yollarını sizlere anlatmaya çalışmıştık. Bu yazımızda da yine, radyasyondan korunmak için radyasyondan korunma yollarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Radyasyonun zararları hepimizce malum… Bu nedenle radyasyondan korunma yollarını iyi bilmek durumundayız… O halde vakit kaybetmeden, radyasyondan korunmak için yapabileceklerimize bakalım:
Radyasyonun zararlarını bertaraf etmek adına, radyasyondan korunmak için, radyasyondan korunma yolları arasında yer alan ilk hususun, cep telefonlarından uzak durulması gerektiğini belirtmek olduğunu hatırlayalım… Gerek bebek odasında, gerekse de yatak odaları ile, çocukların yakınlarında, cep telefonunun bulundurulmaması gerekmektedir.

Radyasyondan korunma yolları arasında yer alan bir diğer ayrıntı da, yine cep telefonları ile ilgili olup, cep telefonlarının sohbet aracı olarak kullanılmasından kaçınılmasının gerekliliğidir. Kullanılmadığı durumlarda mümkünse cep telefonlarını kapalı tutmak, radyasyonun etkilerinden önemli ölçüde korunmanızı sağlayacaktır. Radyasyondan korunmak için, cep telefonunu açık durumda iken, göğüs, ve kalp üzerinde taşımak zararlıdır. Kalp pili kullanan kişilerin, cep telefonu kullanmamaları önerilmektedir.
Radyasyondan korunma yolları arasında yer alan bir diğer nokta da, yine cep telefonu ile alakalı olarak, cep telefonu ile konuşurken kablolu kulaklık kullanılmasının gerekliliğidir. Cep telefonu ile konuşurken kullanılan kablolu kulaklık ile temas halinde bulunulmalı, ve cep telefonu olabildiğince uzağa konulmalıdır. Cep telefonu SAR ağırlığının, sıfıra en yakın olan cep telefonları arasından seçilmesi önerilmektedir.
Radyasyondan korunmak için çocukların; ve gençlerin gerekçeleri daha fazladır; çünkü onların sinir sistemleri gelişmeye devam etmektedir. Bu nedenle, radyasyondan korunmak için, yaşı 16’dan küçük olanlara cep telefonu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmemektedir.
Radyasyondan korunmak için, hamilelerin de cep telefonu kullanmaları önerilmemektedir. Yaşlılar, ve çocukların, radyasyondan etkilendikleri unutulmamalı, ve bu kişiler de cep telefonu kullanmaktan kaçınmalıdırlar; zorunlu olmadığı sürece cep telefonu kullanılmamalıdır.
Radyasyondan korunma yolları arasında yer alan bir diğer nokta da, gerekli hallerde, cep telefonu ile mesajlaşmanın tercih edilmesidir. Bunun yanında, cep telefonu ile konuşurken, cep telefonunun az çektiği yerlerde değil, çekimin güçlü olduğu yerlerde kullanılması gerekmektedir.
Radyasyondan korunma yolları arasında yer alan bir diğer detayın da cep telefonunu kullanırken kablolu kulaklık bulamadığınız zamanlar olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kablolu kulaklığın bulunmadığı yerlerde, telefonu açtıktan bir ya da iki saniye sonra kulağagötürmek gerekmektedir. Cep telefonu ile konuşurken, telefon kulaktan olabildiğince uzak tutulmalıdır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.