2

Sağlığımızı Olumsuz Etkileyen Etmenler Nelerdir?

sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenlerBu yazımızda sizler için, sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer ki siz de, sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler ile ilgili olarak bilgi sahibi olmayı istiyorsanız, yazımızdan destek alabilir, ve sağlığımızı olumsuz etkileyen faktörleri genel bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler nelerdir sorusunun yanıtlarına bakmak istediğimizde, karşımıza farklı alanlarda belirli kategoriler çıkmaktadır, bunlardan ilki bünyesel faktörlerdir; bunun yanında, çevresel etkenlerin de sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

Sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler arasında yer alan bünyesel faktörler arasında ilk olarak genetik problemlerden söz etmek gerekir. Bunun yanında, metabolik hastalıkların da bulunabileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca, hormonal bozukluklar da sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bünyesel faktörlerden bir diğeridir.
Sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler arasında yer alan bir diğer unsur da çevresel faktörlerdir. Bu çevresel faktörlere de kısaca göz atmak istersek, yaşanılan ortamın iklimi, bu iklimin ısısı, ortamda bulunan su, ışık dahi, sağlığımızı olumsuz etkileyen çevresel faktörler arasında yer alabilmektedir. Bunun için şunu örnek verebiliriz ki: yağmurlu havalarda canı sıkılan, içi daralan bazı insanlar bulunmaktadır; bu insanlar güneşi görmek, onun aydınlığı, ve ferahlığı ile huzur bulmak isteyen kişilerdir.
Sağlığımızı olumsuz etkileyen çevresel faktörler arasında yer alan bir diğer unsur ise çevremizde bulunan kimyasal zararlılardır; bu kimyasallar, havaya zehirli atıklar salgılayabilmekte, ve bu zehirli atıklar nedeniyle, etrafa kanserojen etki yayabilmektedir.
Sağlığımızı olumsuz etkileyen çevresel faktörler arasında yer alan bir diğer unsurun ise, biyolojik problemler olduğunu unutmamalıyız. Bununla birlikte, havasız bir alanda yaşamak, susuz bir çölde yaşamak gibi pek çok neden de sağlığımızı olumsuz etkileyen çevresel faktörler arasında yer alabilmektedir.
Sağlığımızı olumsuz etkileyen çevresel faktörler arasında bulunan stres; ve sıkıntı gibi problemler psikolojik olarak, bununla birlikte kültürel, ve sosyal durumlar da sosyal olarak, sağlığımızı olumsuz etkileyen etmenler arasında yer almaktadır.

admin

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.