0

Sağlık Nedir? Sağlık Hakkında Bilgi

sağlık nedirBu yazımızda sizler için sağlık nedir sorusunun yanıtlarını vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Sağlık nedir sorusunun yanıtı ile birlikte, sağlık ile ilgili bilgiler; ve sağlık hakkında bilgi gibi merak ettiklerinizi yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde, hemen soralım: sağlık nedir? İşte sağlık hakkında bilgi, ve sağlık ile ilgili bilgiler:
Sağlık nedir? Sağlık hakkında bilgi verir; ve sağlığın tanımını yaparken, kişilerin sakat; ya da hasta olmamaları durumunun sağlık olarak değerlendirilmesi gibi bir durum söz konusudur. Sağlık hakkında bilgi verirken şunu da belirtmek gerekir ki, sağlığın, çevresel faktörlere bağlı olarak değiştiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Sağlık hakkında bilgi verirken hastalık, ve sakatlık kavramından da söz etmemiz gerekmektedir. Gerek hastalık kavramı; gerekse de sakatlık kavramının, toplumlara; ve yaşanılan kültürlere göre değişiklik gösterdiğini belirtmemiz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse: Eğer ki bir toplumun genelinde bir, sürekli gözyaşı akıtma durumu var ise, o topluma göre bu durum bir hastalık olarak değerlendirilmeyebilmektedir. Gözüne sürekli olarak göz makyajı yapan bir kişi bu göz makyajı dolayısı ile gözlerinde bir hasara neden olursa da bu durum onun sakat olduğu anlamına gelmemektedir.
Sağlık nedir sorusunun yanıtı olan sağlığın tanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yapılmış olup, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlığın tanımı, kişilerin, bedenen iyi oldukları gibi, ruhen, ve sosyal olarak da iyi olmaları gerektiği şeklinde ifade edilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.