0

Sağlıklı Olmak Ne Demek?

sağlıklı olmakBu yazımızda sizlere sağlıklı olmak ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, sağlıklı olmak nedir; ya da sağlıklı olmak ne demek gibi soruların yanıtını sadece hasta olmamakla bir tutuyorsanız, yazımız içerisinde, sağlıklı olmak ile ilgili vereceğimiz bilgiler hakkında fikir sahibi olmanız gerektiğini belirtiyor, ve soruyoruz: sağlıklı olmak nedir? Sağlıklı olmak ne demek?
Sağlıklı olmak nedir sorusunun yanıtına bakacak olursak, sağlıklı olmak, hasta olmamak ile aynı anlama gelmemektedir diyebiliriz. Sağlıklı olmak ne demek diyenlere şu örneği vermemiz gerekir: Annenize; ya da dedenize şöyle bir bakın, ya da çevrenizdeki herhangi birine de bakabilirsiniz elbette. Şu anda muhtemelen sağlıklı görünüyordur, ancak, ya tansiyon sorunu vardır; ya da cildinde bir kaşıntı problemi yaşıyor olabilir, siz onun sağlıklı olduğunu düşünseniz de onun iç durumunu, ya da belirli bir zaman dilimi sonrasında ne yaşayıp ne yaşamayacağını bilemezsiniz.

Sağlıklı olmak ile ilgili olarak şu bilgiyi de vermemiz gerekebilir: diyelim ki henüz yürümeyi yeni öğrenmiş olan kuzeniniz, size doğru koşarken düştü, ve dizini çizdi. Siz onun sağlıksız olduğunu da düşünemezsiniz. Sağlıklı olmak ne demek sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: sürekli tekrarlayan bir hastalığa sahip olmamak, ya da kronik bir probleme sahip bulunmamak…
Sağlıklı olmak ne demek sorusunun yanıtı için daha geniş kapsamlı bir tanım da yapabiliriz: sağlıklı olmak, kişinin, bedensel olduğu kadar ruhsal olarak da sağlıklı olması ile bir tutulmaktadır; sağlıklı olmak, kişinin, toplumsal hayata sağladığı uyum ile de eş tutulabilmektedir. O halde sağlıklı olmak, sadece bedenen hasta ya da sakat olmamak anlamına gelmeyebilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.