0

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, öncelikli olarak, şeker hastalığı nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. Şeker hastalığı nedir sorusunun yanıtını aldıktan, ve şeker hastalığını tanıdıktan sonra da, şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan, şeker hastalığının belirtilerini öğrenmenizi sağlamaya çalışacağız. Yani kısacası, şeker hastalığını, yazımız içerisinde yakından tanıyabileceksiniz…
Şeker hastalığı nedir? Şeker hastalığı nedir sorusunun yanıtını algılayabilmek için, öncelikle pankreası tanımamız gerekmektedir. Pankreas, vücudumuzda, midemizin arka tarafında bulunmaktadır. Pankreasın görevi, kan şekerinin düzenlenmesini olanaklı hale getiren hormonların salgılanmasıdır. Kan şekerini düzenleyen hormonlar arasında, pankreasta salgılanan hormonlardan bir tanesinin ismi de insülindir. Eğer insülin salgılanması gerçekleşmez; ya da az gerçekleşirse, şekerin hücrelere girememesi gibi bir durum söz konusu olur ki şeker, hücrenin, gereksinim duyduğu enerjiyi ona sağlayan besin niteliğini taşımaktadır. İşin kötüsü şudur ki, hücrelere girip gerekli enerjiyi sağlayamayan şeker, zorunlu olarak kanda birikmeye başlar. Gerekli enerjiyi alamayan hücreler zarar görürken, şeker ise, kanda, bulunması gerekenden fazla yer alır. Kanda fazla olan şeker, bir nevi zehir niteliği taşımakla birlikte, zaten enerjisini alamaması dolayısı ile zarar gören hücreleri tahrip etmeye başlar. İşte bu durum, şeker hastalığı olarak tanımlanıp, şeker hastalığı nedir sorusunun yanıtı niteliğindedir.

Şeker hastalığını tanımladıktan sonra, dilerseniz şimdi de, şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusunun yanıtını, şeker hastalığının belirtilerini tanıyarak almaya çalışalım:
Şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Şeker hastalığının belirtileri arasında ilk olarak, iştah açılması durumundan söz etmemiz gerekir. Şeker hastalığının belirtilerinden bir diğeri ise, her zamankinden çok daha fazla olan su içme isteğidir. İdrar ihtiyacının çok fazla olması, ve bu durumun, gece uykularını etkilemesi de şeker hastalığının belirtileri arasında sayılmaktadır.
Şeker hastalığının belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında, ciltte bulunan kurumadan da söz etmemiz gerekmektedir. Kişi, eğer kendini halsiz ve yorgun hissediyor; ya da yaptığı işlerde daha kısa sürede yorgunluk hissine sahip oluyor ise, bu durum da şeker hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Yaralarda gözlemlenen geç iyileşme, ve gözün bulanık görmesinin de şeker hastalığının belirtileri arasında yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.