0

Soluk Durması Hakkında Bilgi

soluk durması nedirBu yazımızda sizlere soluk durması ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Soluk durması nedir sorusunun yanıtını vermemizin sonrasında soluk durmasının nedenlerini açıklayacağız. Soluk durması sonucunda meydana gelebilecek olan olumsuzlukları da yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmeliyiz. O halde, soluk durması ile ilgili bilgilerimizi aktarmaya, soluk durması nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım; sonrasında da bilgilerimizi paylaşmaya devam edelim:
Soluk durması nedir? Akciğerler, merkezi sinir sistemi, göğüs kafesi, kaslar; ya da sinirlerde meydana gelen problemler, veya solunum yollarının tıkanması sonucunda, hastanın yeterli oksijeni alamaması durumuna soluk durması adı verilmektedir.

Soluk durmasının nedenleri: Elektrik çarpması soluk durmasının nedenleri arasında yer alırken, kalbin durması da soluk durmasının nedenleri arasında sayılmaktadır. Alerjik reaksiyonların da soluk durmasına neden olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Soluk durmasının nedenleri arasında daha pek çok şeyin sayılabileceği unutulmamalıdır.
Hayati fonksiyonların sürmesi için gerekli olan oksijen alımı, ve karbondioksit veriminin sağlanamaması halinde, soluk durması nedeni ile hayati fonksiyonlarının gerektiği şekilde yerine getirilemediğini belirtmemiz gerekmektedir. Soluk durması dört dakikayı geçtiği anda beyin hücreleri ölmeye başlar. Bunun sonrasında ise kalp durur; ve tüm bunların ardından kişinin hayata dönmesi oldukça zordur. Bu nedenle, soluk durmasında ilk yardım ile ilgili bilgi sahibi olunması çok önemlidir.
Bir kişide soluk durması probleminin olup olmadığını anlamak için şu yöntemlerden yararlanmak gerekir: kişinin ağzına yakın bir yere bir cam yerleştirilir. Bu cam, gözlük camı ya da ayna, ya da herhangi bir şey olabilir. Eğer bu camda bir buğulanma var ise soluk durması yok demektir. Bir de, soluk durmasını anlamanın farklı bir yöntemi daha bulunmaktadır: Hastanın başı yan çevrilir. Soluk durması olup olmadığını anlamak isteyen kişi yanağını hastanın ağzına yaklaştırır, bu sırada da hastanın göğsüne bakması gerekmektedir. Elini de hastanın göğsüne yaslar; ve göğüsün hareket edip etmediğini hem görmeye, hem de hissetmeye çalışır. Bunun yanında, nefesini de dinlemesi gerekmektedir. Bu şekildeki doğru pozisyonda beş saniye, soluk durması olup olmadığını anlamak için yeterli bir zamandır. En fazla on saniye beklenmeli, sonrasında da soluk durmasında ilk yardım uygulamalarını gerçekleştirmeye başlamalıdır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.