0

Tiroid Hormonlarının Etkileri

tiroid hormonlarıBu yazımızda sizlere tiroid hormonları ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Tiroid hormonları ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan tiroid hormonlarının görevlerini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Peki ama gerçekten de tiroid hormonları ne işe yarar? Tiroid hormonları neden vardır? İşte bu soruların yanıtları için tiroid hormonlarının görevlerine bakalım:
Tiroid hormonları ne işe yarar? Tiroid hormonlarının görevlerinden söz ederken belirtmemiz gerekir ki: tiroid hormonları, neredeyse vücudumuzun tüm hücrelerini, organlarını; hatta bizim hayatımızın tamamını kapsamaktadır. Anne karnında iken bizleri etkisi altına alan tiroid hormonlarımız ile alakalı bir problem olduğunda psikolojimizin bozulması dahi söz konusu olabilmektedir. Dilerseniz tiroid hormonları ne işe yarar sorusunun yanıtlarına birlikte bakarak tiroid hormonlarını daha yakından tanımaya çalışalım:

Tiroid hormonlarının görevleri arasında ilk sırada, metabolizmanın çalışmasından söz etmemiz gerekmektedir. Biz nefes aldığımızda vücudumuza giren oksijen, tiroid hormonları tarafından yakılır, ve bu sayede vücudumuzda bir ısı oluşumu gerçekleşir. Bu ısı ise, tiroid hormonlarının etkilerini ortaya çıkartır. Eğer oksijenin yakılması çok fazla, ve ısı gerektiğinden yüksek ise, kişi hem sıcaklanır, hem de aynı zamanda metabolizması hızlı çalışır. Üşümek de tiroid hormonlarının etkileri arasında yer almaktadır, ve az çalışması sonucunda gözlemlenen bir etkidir.
Tiroid hormonlarının etkileri arasında kolesterolden de söz etmek gerekmektedir. Tiroid hormonlarının az çalışması durumunda metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak kan yağlarının yakılamamasından, ve kolesterolün gündeme gelmesinden söz etmek gerekmektedir. Tiroid hormonlarının fazla çalışması ise, fazla kan yakımına neden olacağından kansızlığın belirtisi olarak bilinmektedir.
Tiroid hormonları ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında, kan şekerinin dengede kalmasından da söz etmek gerekmektedir. Tüketilen karbonhidratların yakılması, ve enerji üretimi tiroid hormonları sayesinde sağlanmakta iken, hücrelere şeker girişinin gerçekleşmesi, ve şekerin yetersiz kaldığı durumlarda karaciğerden şeker alınarak kan şekerinin düşmesinin engellenmesi de yine tiroid hormonları sayesinde olanaklı hale gelmektedir.
Tiroid hormonları ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan diğer bir etki ise, büyümeye, ve boyun uzamasına olan katkısıdır. Tiroid hormonlarının az çalışması durumunda, gelişme bozukluğu, ve cücelik dahi gündeme gelebilmektedir.
Tiroid hormonlarının görevleri arasında yer alan diğer unsurun da, anne karnındaki bebeğin gelişimi olduğunu belirttik. Anne karnındaki bebeğe, annede bulunan tiroid hormonları, göbek kordonu yardımı ile iletilmektedir. Bu sayede bebek anne karnındaki gelişimini sorunsuz şekilde sürdürebilir. Tiroid hormonlarının az çalışması durumunda, bebekte hem gelişim bozukluğu, ve hem de zeka geriliği problemleri gündeme gelebilir.
Tiroid hormonları ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan diğer bir unsur ise, kişinin iştahının azalması ya da artmasıdır. Tiroid hormonlarının etkileri arasında yer alan iştah azalması, tiroid hormonlarının az çalışması durumunda söz konusu iken, fazla çalışması da iştahın açılmasını günceme getirmektedir. Fazla çalışan tiroid hormonları, kişinin kilosunda azalmaya neden olurken, az çalışan tiroid hormonları ise, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak kilo artışını günceme getirmektedir.
Tiroid hormonlarının etkileri arasında iyi görmeden de söz etmek gerekmektedir. Eğer tiroid hormonları az çalışırsa, kişi, görme problemleri yaşayabilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.