0

Veremden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız? Verem Nasıl Bulaşır?

verem nasıl bulaşırBu yazımızda sizlere, verem nasıl bulaşır, veremden nasıl korunulur, ve veremden korunmak için neler yapmalıyız şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de verem nasıl bulaşır diyor, ve veremden nasıl korunulur sorusunun yanıtlarını merak ediyorsanız, veremden korunmak için neler yapmalıyız diyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…
Verem nasıl bulaşır? Verem hastası olan bir kişinin yanında bulunan kişiye, sadece hava yolu ile bulaşabilen veremin bulaşmasına, damlacık enfeksiyonu neden olmaktadır. Eğer ki, sığır sütü tüketiyorsanız; ve hasta sığırlardan elde edilen süt kullanılmakta ise, bu durum da veremin bulaşmasına sebebiyet verebilmektedir. Ancak bu durum çok nadir gözlemlenmektedir.

Veremden nasıl korunulur? Veremden korunmak için neler yapmalıyız? Her şeyin öncesinde, iki aylık bebek; ve yedi yaşındaki çocuklara, toplamda iki sefer olmak kaydı ile verem aşısının yapılması gerekmektedir. Bunun dışında, eğer yakın çevrede, görüşülmekte olan bir verem hastası var ise, onunla görüşenlerin durumlarının doktor kontrolünde takibi gerekmektedir. Eğer doktor tarafından öneriliyorsa, verem hastası kişinin çevresinde bulunanların, veremden korunmak adına ilaç kullanmaları da gerekebilmektedir.
Veremden korunmak için neler yapmalıyız diyenlerin düzenli bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Temizliklerine önem vermeli, zararlı madde, alkol, ve sigara kullanımı gerçekleştirmemelidirler. Düzenli ve dengeli beslenme de veremden korunma yolları arasında yer almaktadır. Hayatında bir sefer verem hastalığı geçirmiş olan bir kişinin, bir daha verem hastası olmayacağı gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle, bu kişilerin de veremden korunma yolları hakkında gerekli önlemleri almaları önemlidir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.