0

Katarakt Ameliyatı

Bu yazımızda sizlere katarakt tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Katarakt tedavisi hakkında bilgilerimize başlarken de ilk olarak şunu belirtmeliyiz ki: katarakt tedavisi = katarakt ameliyatı şeklinde bir bilgiyi sizlerle paylaşmamız yanlış olmayacaktır. Katarakt tedavisi hakkında bilgiler verirken, katarakt ameliyatından bahsedeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.
Katarakt tedavisi hakkında bilgiler verirken, ilk olarak şunu sormamız gerekmektedir: katarakt tedavisi ne zaman yapılır, yani katarakt ameliyatı ne zaman yapılır? Katarakt tedavisi ne zaman yapılır; ve katarakt ameliyatı ne zaman yapılır sorusunun yanıtı, katarakt ameliyatı sırasında kullanılacak olan tekniğe göre değişiklik göstermektedir.

Katarakt tedavisi hakkında bilgiler verirken, Dünyagöz Hastanesi’nde, katarakt ameliyatının FAKO katarakt ameliyatı şeklinde yapıldığının belirtilmesi gerekmektedir. FAKO katarakt ameliyatı, dünyada, katarakt tedavisi, ve katarakt için geliştirilen son yöntemdir. FAKO katarakt ameliyatının uygulanması için, kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur. Yani şöyle söyleyebiliriz: katarakt tedavisi ne zaman yapılır? Katarakt ameliyatı ne zaman yapılır? FAKO katarakt ameliyatı yapılacaksa, kataraktın olgunlaşmasının beklenmesi gerekmemektedir. Bu nedenle, katarakt tedavisi, ve katarakt ameliyatı olacak olan kişilerin, katarakt olgunlaşana kadar az görmelerine gerek bulunmamaktadır…
Katarakt tedavisi ne zaman yapılır, ve katarakt ameliyatı ne zaman yapılır sorusunun yanıtları arasında, katarakt problemi olan kişinin ihtiyaçları, ve güvenliğinden de söz etmek gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, katarakt problemi ile karşı karşıya olan bir kişinin görüşü %20 – %40 oranları arasında değişiklik gösteriyorsa, bu kişilerin hayatları oldukça olumsuz etkilenecek demektir. Örneğin bu kişi bir pilot ise, katarakt tedavisi, ve katarakt ameliyatı en kısa zamanda gerçekleştirilmelidir; farklı bir meslek grubuna mensup ise, süre biraz daha uzayabilmektedir.
Katarakt tedavi edilmezse ne olur şeklinde soruları bulunanlar da vardır. O halde bir de bu sorunun yanıtını öğrenelim… Soralım:
Katarakt tedavi edilmezse ne olur? Katarakt tedavisi, ve katarakt ameliyatı yapılmazsa, katarakt problemi olan kişi için bir takım sınırlamalar söz konusu olabilir. Katarakt tedavi edilmezse ne olur derseniz, belge imzalanırken sorun yaşanabilir, çek yazarken problem yaşanabilir, ilaç etiketleri okunurken sorunlar yaşanabilir, kişilerin tanınmasında problem yaşanabilir, merdiven inip çıkarken sorunlar yaşanabilir, gece yolculuklarında, yol işaretlerinde; ve trafik işaretlerinde bir takım problemler yaşanabilir.
Katarakt tedavisinde, Multifokal lens uygulamasından da söz etmek gerekmektedir. Multifokal lens uygulaması, bir katarakt cerrahisi olarak tanımlanıp, göz içine lens yerleştirme şeklinde tanımlanabilmektedir. Katarakt tedavisinde multifokal lens uygulaması yapılacaksa, klasik bir katarakt ameliyatı uygulaması gibi gerçekleştiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Multifokal lens uygulamasında, katarakt tedavisi olan hastanın gözünde bulunan doğal merceğin çıkartılması, ve yerine, hastanın görmesini iyileştirecek, göz içi yapısına uygun bir merceğin yerleştirilmesi durumu söz konusudur. Multifokal lens uygulamasında gözün içerisine yerleştirilen mercekler, katarakt problemi olan kişinin, hem yakını, hem de uzağı rahatlıkla görmesini sağlamaya yönelik lenslerdir. Multifokal lens uygulamasını yaptıran kişi, katarakt tedavisi, ve katarakt ameliyatı ile birlikte, uzak, ve yakın görme problemlerinden de kurtulmuş olmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.