0

Makula Dejenerasyonu Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda sizlere, makula dejenerasyonu; ve sarı nokta hastalığını önlemek konusunda yapabileceklerinizden söz etmeye çalışacağız. Sarı nokta hastalığının, göz sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bir problem olduğunu hatırlayarak, makula dejenerasyonu, ve sarı nokta göz hastalığını önlemenin ne denli önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
Makula dejenerasyonu, sarı nokta hastalığı, ve sarı nokta göz hastalığına sahip olan kişilerin, mutlak surette göz sağlığını düzenli aralıklarla kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Gerek makula dejenerasyonunun önlenmesi; gerekse de sarı nokta göz hastalığının ilerlememesi adına yapılabilecekleri ise şu şekilde sıralamamız mümkün:

Makula dejenerasyonunu önlemek adına, beslenme listeniz şu şekilde olmalıdır: Omega-3 yağ asitleri, lutein, C vitamini, D vitamini, E vitamini, balık, meyve, yeşil yapraklı sebze… Bu besinlerin tamamını içerisinde barındıran bir beslenme listesi ile sarı nokta hastalığını önlemek, ve ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür.
Makula dejenerasyonu, daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi, yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen bir göz sağlığı sorunudur. Makula dejenerasyonunun yavaş ilerlemesi adına, haftada en az üç gün düzenli egzersizler yapmanız önerilmektedir. Düzenli egzersiz yapanlardaki makula dejenerasyonunun ilerleme hızının, yapmayanlara oranla %25 daha yavaş olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Sarı nokta göz hastalığından korunmak adına, kişinin ideal kilosunun korunması önerilmektedir.
Sarı nokta hastalığının önlenmesi adına, tansiyonun dengede tutulması gerekmektedir. Tansiyon değerleri 120/80 üzerinde bulunan kişilerde, makula dejenerasyonu, kuru tip makula dejenerasyonu olarak daha sık gözlemlenmektedir.
Makula dejenerasyonunun önlenmesi adına dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sigara içilmemesidir. Kuru tip makula dejenerasyonu, sigara içen kişilerde, sigara içmeyen kişilerden iki ya da üç kat daha fazla görülmektedir.
Sarı nokta göz hastalığından korunmak adına, güneş ışığına maruz kalmadan önce, mutlaka şapka, ve güneş gözlüğü kullanmanın gerekliliği bilinmelidir.
Göz sağlığı kontrolünün düzenli olarak, bir göz doktoru tarafından yapılması önerilmektedir. Bu anlamda, sarı nokta hastalığından korunmak adına düzenli göz muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir.
Makula dejenerasyonunun önlenmesi adına, evde kendi kendinize de gerçekleştirebileceğiniz Amsler Grid testini uygulamanız gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.