0

Makula Dejenerasyonu

Bu yazımızda sizlere, sarı nokta hastalığı, ve sarı nokta göz hastalığı hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. Sarı nokta hastalığı nedir sorusunun yanıtını öncelikli olarak öğreneceksiniz, ve daha sonra da, sarı nokta hastalığı, ve sarı nokta göz hastalığını daha yakından tanımaya devam edeceksiniz. Öncelikle, sarı nokta hastalığı nedir sorusunun yanıtını bulalım:
Sarı nokta hastalığı nedir? Sarı nokta hastalığı, ya da sarı nokta göz hastalığı, aslında, göz sağlığını tehdit eden bu önemli sorunun halk arasındaki bilinen adıdır. Sarı nokta hastalığı; ya da sarı nokta göz hastalığı olarak bilinen problem yaşa bağlı olmakla birlikte, tıp dilinde, makula dejenerasyonu olarak bilinmektedir. Sarı nokta hastalığı nedir diye yeniden soracak olursak, sarı nokta hastalığı, ve sarı nokta göz hastalığını şu şekilde açıklayabiliriz: retinada meydana gelen bir hasar neticesinde, görme alanı merkezinde gerçekleşen görüşün azalması durumu, sarı nokta hastalığı; ya da sarı nokta göz hastalığı olarak açıklanmaktadır. Yaşa bağlı olduğunu belirttiğimiz makula dejenerasyonunun, genel olarak 50 yaş, ve üzeri kişilerde görüldüğünü belirtebiliriz.

Makula dejenerasyonu nedenlerine bakmak istersek, yaş ilerlemesinden ilk olarak söz etmemiz gerekirken, makula dejenerasyonu nedenleri arasında, kişinin fazla şişman olmasından da söz etmek gerekmektedir. Makula dejenerasyonu nedenlerinden bir diğerinin de sigara kullanımı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Makula dejenerasyonu nedenleri arasında uzun süre güneşe maruz kalmaktan da söz edilmesi gerekmektedir. Makula dejenerasyonu arasında besin değeri düşük, antioksidan değeri az gıdalarla beslenmekten de söz etmek gerekirken, hareketsiz yaşam, ve kalıtım da, makula dejenerasyonunun nedenleri arasında sayılabiliyor. Sarı nokta hastalığı, ve sarı nokta göz hastalığının bir ailede var olması demek, bir kişide de bu hastalığın gelişme riskinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir.
İlerleyen yazılarımızda, sarı nokta hastalığı, sarı nokta göz hastalığı, ve makula dejenerasyonu hakkında bilgiler bulabileceksiniz…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.