0

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri

Bu yazımızda sizler için sarı nokta hastalığı belirtilerinden söz etmeye çalışacağız. Sarı nokta hastalığı belirtilerinden söz ederken de ilk olarak şunu belirtmemiz gerekmektedir ki, sarı nokta hastalığı, eğer tek bir göz için söz konusu ise, sarı nokta hastalığı belirtilerinden söz etmek zordur. Sarı nokta hastalığı belirtileri arasında herhangi bir acı duygusundan söz edilmemektedir.
Daha önceki yazılarımızda sizlere, sarı nokta hastalığının iki farklı çeşidinden söz etmiştik: Sarı nokta hastalığının çeşitlerine bir sefer daha göz atmak istersek: kuru tip makula dejenerasyonu, ve yaş tip makula dejenerasyonunda, herhangi bir acı ile, sarı nokta hastalığı belirtilerinden söz edilmemektedir. Sarı nokta hastalığı belirtilerinden söz edilmemesi dolayısı ile şunu belirtmek gerekir ki, sarı nokta hastalığının erken teşhisinden söz edilmemektedir. Sarı nokta hastalığı ancak bir göz doktorunun tetkikleri ile bulunmaktadır; bu nedenle de, sarı nokta hastalığı erken teşhisi için, düzenli olarak göz muayenesi yapılması önerilmektedir.

Sarı nokta hastalığı belirtilerinden söz ederken, kuru tip makula dejenerasyonu için şu belirtilerden söz etmemiz gerekmektedir: Bulanık merkez görüşü… Kuru tip makula dejenerasyonunda görülen bulanık merkez görüşünün, sarı nokta hastalığı belirtileri arasında başlangıç safhasında gerçekleştiğini belirtmek gerekmektedir. Kuru tip makula dejenerasyonunda, sarı nokta hastalığının başlangıcında, görüş alanının merkezi karanlık; ve bulanık olur, ve sarı nokta hastalığının ilerlemesi ile birlikte, merkezdeki karanlık, ve bulanıklık gittikçe daha fazla büyümektedir. Kuru tip makula dejenerasyonunda, kör nokta olarak nitelendirilen görüş alanı merkezinin büyümesi ile, kişi zamanla daha zor görebilir, ve detayları daha geç algılayabilmektedir.
Sarı nokta hastalığı belirtileri arasında, yaş tip makula dejenerasyonundan söz etmek gerekirse, kuru tip makula dejenerasyonunda görülen sarı nokta hastalığı belirtileri, yaş tip makula dejenerasyonunda da görülmekle birlikte, bunların yanında, yaş tip makula dejenerasyonu belirtileri arasında düz çizgilerden de söz etmek gerekmektedir. Yaş tip makula dejenerasyonunda, düz olan çizgilerin dalgalı görünümleri söz konusudur. Yaş tip makula dejenerasyonu için sarı nokta hastalığı belirtileri arasında, görme kaybının daha çabuk gerçekleştiğinden de söz etmek gerekmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.