0

Siz, Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenleri Biliyor Musunuz?

göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerBu yazımızda sizlere, göz sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz; ve göz sağlığı için nelere dikkat edilmeli şeklindeki soruların yanıtları arasında yer alan, göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de göz sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz, ya da göz sağlığı için nelere dikkat edilmeli diyorsanız, zaman kaybetmeden göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri gözden geçirmeye başlayalım…
Göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada bilgisayar kullanımı gelmektedir. Bilgisayarınızı kullanırken, her yirmi dakikada yirmi saniyelik molalar vermeye özen gösterin; ve bu sırada da bakabildiğiniz kadar uzak mesafeye bakın. Göz kuruluğu, ve göz yorgunluğuna neden olabilme ihtimali bulunan monitörünüzü, gözünüzün 50 – 60 santim uzağına yerleştirin; ve üst kısmının göz seviyenizde olmasına önem verin.

Göz sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da güneş gözlüğü kullanımının gerekliliğidir. Güneş gözlüğünü bulutlu havalarda dahi kullanmalı; başta katarakt olmak üzere sarı nokta hastalığına sebep olabileceğini unutmamalısınız. Güneş gözlüğü sadece bir aksesuar değil, çok daha fazlasıdır.
Göz sağlığı için nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da beslenme sırasında nelerin tüketildiğinin bilinmesi gerekliliğidir. A, C, ve E vitamini, selenyum; ve çinko mineralleri, göz sağlığı için oldukça önemli besin maddeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ıspanak, turunçgiller, üzüm, sarımsak, soğan, koyu yeşil yapraklı bitkiler, balık… gibi şeylerin göz sağlığı için ne denli önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir.
Gözlerinizde, kaşıntı, yanma, kum kaçması… gibi problemlerle karşılaşıyorsanız, mutlaka gözünüzde meydana gelen bu sorunları doktorunuza iletin. Oluşması muhtemel şeylerin erken teşhisine yardımcı olarak, ilerlemesini bu şekilde önleyebileceğinizi unutmayın. Gözlerinize temiz soğuk su ile kompres yapmanız gerekeceği gibi, göz yaşı damlası uygulayabileceğinizi de unutmayın.
Lens temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini bilin. Denize, havuza girer; ya da temizlik ürünü kullanırken lenslerinizi takmayın. Doktorunuzun önermiş olduğu damla ve solüsyonları kullanın, ve lenslerinizi kullanım detaylarına göre, en fazla bir ay içerisinde değiştirin. Ellerinizi sabunlamadan gözünüze lenslerinizi takmayın, ve her akşam çıkartmayı da unutmayın.
Göz sağlığınız ile ilgili olarak bilmeniz gereken bir diğer detay da, ailenizde bulunan göz hastalıklarıdır. Bu bilgileri doktorunuz ile mutlaka paylaşmalısınız. Genel sağlık durumunuzu da doktorunuz ile paylaşırsanız, tetikleyeceği sorunların erken önlemini alabileceğinizi unutmamalısınız.
Kullandığınız ilaçların yan etkilerini öğrenin. Eğer ki bu etkiler sizde gözlemleniyorsa, mutlaka doktorunuza başvurun. Örneğin göz kapaklarınız düşüyor, ya da çift görme; veya ışık hassasiyeti yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuzla iletişim kurmanız gerekmektedir.
Göz makyajı yaparken, yüzünüzü yıkayıp temizlemeyi, sonrasında da göz makyajınızı silmeyi unutmayın. Bunun yanında, eskimiş makyaj ürünlerini kullanmayın. Başkasına ait olan göz makyajı ürünlerini de gözlerinize kesinlikle sürmeyin; ve makyaj malzemelerini kullanmanızın sonrasında bir reaksiyon gelişirse de hemen doktorunuza başvurup, kısa zamanda göz makyajınızı temizleyin.
En geç iki yıllık aralıklar ile göz muayenesi yaptırarak gözlerinizin durumunu kontrol ettirmeyi, ve sigara kullanmamayı da ihmal etmemelisiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.