0

Bilinç Kaybında Uygulanacak İlk Yardım Basamakları

bilinç kaybında ilk yardımBu yazımızda sizlere, bilinç kaybında ilk yardım ile ilgili bilgiler aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Bilinç kaybında yapılması gerekenler, ve bilinç kaybında uygulanacak ilk yardım basamakları ile ilgili bilgileri yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde hiç zaman kaybetmeden, bilinç kaybında uygulanacak ilk yardım basamaklarını sizlere derhal aktarmaya başlayalım:
Bilinç kaybında yapılması gerekenler arasında ilk olarak, bilinç kaybını yaşayan kişinin temiz havalı bir ortama alınmasının gerekliliğinden söz etmemiz gerekmektedir. Zehirli hava, gaz kaçağı gibi durumlar kişinin bilinç kaybı yaşamasına neden olabilir; bu nedenle Bilinç kaybı yaşayan kişi temiz hava aldırılmalı; ve rahat ettirilmelidir; üzerinde onu sıkan giysiler, kemer gibi eşyalar var ise çıkartılıp, kişi sert bir zemin üzerine sırt üstü yatırılmalıdır.

Bilinç kaybında ilk yardım uygulaması gerçekleştirilirken, kişinin ağzı açılmalı, ve ağzının içerisinde bulunan yabancı maddeler ağız içerisinden çıkartılmalıdır. Sonrasında ise, bilinç kaybı yaşayan kişinin başı ve vücudu aynı hizaya getirilir; sonrasında ise çenesi kaldırılarak başının geriye doğru itilmesi sağlanır. Bunun yapılma nedeni şudur: kişinin dil kökü boğazını, ve nefes borusunu kapatmamalı, kişi hava almalıdır.
Bilinç kaybında yapılması gerekenler arasında yer alan bir diğer unsurun da, kişinin nefes alıp almadığının kontrol edilmesi olduğunu belirtmeliyiz. Eğer nefes alışı gerçekleşmiyorsa suni solunumun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bilinç kaybı yaşayan kişi eğer nefes alıyorsa bir tarafa çevirilmeli; sonrasında da bilinç kaybında uygulanacak ilk yardım basamaklarını gerçekleştiren kişi, bilinç kaybını yaşayan kişinin yüzünün bulunduğu tarafa geçmelidir. Öncelikli olarak, bilinç kaybı yaşayan kişinin üzerine yattığı kolunun, alınarak baş hizasından yukarı doğru kaldırılması gerekmektedir. Diğer kol ise gövde üzerinde sarkıtılmalıdır. Gövde üzerine sarkıtılan kolun bulunduğu taraftaki bacak, diğer bacağın yanına konulmalı, sonrasında da dik açı oluşturacak şekilde yerleştirilmelidir. Daha sonra, bilinç kaybı yaşayan kişinin aynı taraftaki omuz, ve kalçasından tutularak diğer tarafa doğru tek bir hareket ile çevrilmesi gerekmektedir. Bilinç kaybı yaşayan kişi bu şekilde yatarken, üstte kalan bacağının, dizden; ve kalçadan bükülerek ön tarafa doğru desteklenmesi gerekmektedir. Daha sonra ise kişinin başının, yukarı uzatılan kol üzerine yarı dönük şekilde konulması gerekmektedir. Boşta kalan kolun, bilinç kaybı yaşayan kişinin yanağının altına yerleştirilmesi; yani yana getirilmesi gerekmektedir.
Bilinç kaybında yapılması gerekenler arasında, kişiye yiyecek, ve su vermemek, kişiyi sarsmamak, ve olabildiğince kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna götürmek unutulmamalı, uygulanmalıdır…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.