0

Şok Sırasında İlk Yardım Bilgileri

şok sırasında ilk yardımBu yazımızda sizlere, şok sırasında ilk yardım, ve şoka giren hastaya ilk yardım ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Şok sırasında ilk yardım, ya da şoka giren hastaya ilk yardım uygulamalarından söz ederken, bilgileri sırası ile; ve tam olarak uyguladığınızdan emin olmanız gerektiğini de belirtmeliyiz.
Şok sırasında ilk yardım için öncelikli olarak şoka giren kişinin havadar bir yere alınması, sonrasında da sert bir yüzey üzerine yatırılması gerekmektedir. Daha sonra ise şoka giren hastaya ilk yardım için hastanın yattığı yerde yan çevrilmesi gerekmektedir. Yan çevrilmiş olan hastanın ayakları, başından kırk santim kadar yükseğe kaldırılmalı; sabit bir yede durması sağlanmalıdır.

Şok sırasında ilk yardım için hastaya gereken pozisyonun verilmesinden sonra, hastanın üzerinde bulunan, ve onu sıkan kravat, kemer; ya da benzer bir şey varsa, onun gevşetilmesi, ya da çıkartılması gerekmektedir. Bunun sonrasında ise, hastanın vücudu üzerinde herhangi bir bölgesinin kanayıp kanamadığına bakılır. Eğer bir kanama durumu söz konusu ise durdurulması gerekmektedir. Kanamanın kontrolü sonrasında ise sıra kırık bulunup bulunmadığına gelmiştir.
Şok sırasında ilk yardım, ve şoka giren hastaya ilk yardım uygulamaları gerçekleştirilirken, şok halinde olan kişinin çevresinin kalabalık olmamasına dikkat edilir. Olabildiğince kısa sürede sağlık kuruluşlarından yardım istenmesi gerektiği de unutulmamalıdır…

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.