0

Böbrekler Hakkında Bilgiler

böbrekler hakkında bilgilerBu yazımızda sizlere böbrekler hakkında bilgiler vereceğimzi belirtmemiz gerekmektedir. Böbrekler nerede bulunur sorusunun yanıtı ile birlikte böbreğin yapısı ile ilgili de bilgiler vereceğimizi belirtmeliyiz. Yani böbrekler hakkında kısa bilgi edineceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybetmeden sizlere böbrekler hakkında bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. İlk olarak da böbrekler nerede bulunur sorusunu soralım:
Böbrekler nerede bulunur? Böbrekler karın boşluğunda yer almaktadırlar. Üçüncü karın omuru, ve on ikinci göğüs omuru arasında yer alan böbrekler, karın zarının arka kısmında bulunmaktadırlar. Böbrekler nerede bulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer cevap ise, omurganın sağ, ve sol yanı olarak belirtilebilmektedir.

Böbreğin yapısı: Böbrekler hakkında bilgiler verirken böbreklerin ağırlığının 130 gramdan fazla olabileceğini; ve en hafif de 110 gram olabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Böbrekler hakkında kısa bilgi verirken, böbreklerin bir fasülye görünümünü andırdığını, ve uzunluklarının on iki santim kadar olduğunu belirtmeliyiz. Genişliği yedi santim civarında olan böbreklerin kalınlığı ise üç santim olarak belirtilmektedir. Böbreğin yapısından söz ederken böbrek çukurundan da bahsetmeyi unutmamalıyız. Böbrek çukuru, böbreğin içbükey olan kısmının orta tarafında yer almaktadır. Böbrek çukuru, böbrek sinirleri ve damarları ile birlikte idrar borusunun da giriş yeri olarak bilinmektedir. Böbreğin yapısında nefrondan da söz etmek gerekmektedir. Uzunluğu üç buçuk santim civarında olan nefron, boru şeklinde bulunmaktadır. Her bir böbrek içerisinde bir milyona yakın nefron bulunmaktadır. Ve böbreklerde bulunan nefronların uzunluklarının otuz kilometreyi bulduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Böbrekler hakkında bilgiler verirken, böbrekler hakkında kısa bilgiler içerisinde böbreklerin görevlerinden de söz etmemiz gerekmektedir. Böbreklerin görevleri arasında ilk sırada kanda bulunan atık maddelerin vücuttan idrar olarak atılması olduğunu belirtmemiz gerekir. Böbreklerin görevleri arasında yer alan ve unutulmaması gereken diğer unsur ise, vücudun sıvı dengesinin sağlanması olarak belirtilmektedir.Böbreklerin görevleri arasında yer alan idrar boşaltımı, nefronların, içerdikleri idrarı, idrar toplayıcı borulara aktarması şeklinde kendisine yol bulmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.