0

Eklem Çeşitleri Nelerdir?

eklem nedirBu yazımızda sizlere eklemler hakkında bilgi vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eklem nedir, eklem çeşitleri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bularak eklemler hakkında bilgi alacağınızı belirtmemiz gerekmektedir. O halde, önce eklem nedir sorusunun yanıtını verip, sonrasında da eklem çeşitlerini anlatarak eklemler hakkında bilgi paylaşımında bulunmaya başlayalım:
Eklem nedir? Kemiklerin birbirlerine bağlanmış oldukları yerlerin isimleri eklem olarak belirtilmektedir. İnsan vücudu eklemler sayesinde hareket etmektedir. Çünkü, insan iskeleti üzerinde bulunan kemiklerin hareket edemeyeceğini biliyoruz. Vücudumuzun hareket etmesi için eklemlere ihtiyacımız bulunmaktadır.

Eklem çeşitleri nelerdir? Eklem çeşitlerinin üç farklı kategoride toplandığını belirtmeliyiz. Oynar eklemler, yarı oynar eklemler, ve oynamaz eklemler, eklem çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan eklem çeşitlerindendirler.
Oynar eklemler nedir? Oynar eklemler, farklı yönlerde, ve farklı şekillerde hareket edebilmeleri olanaklı olan eklemler olarak tanımlanmaktadır. Oynar eklemlerin bulunduğu yerlere örnek vermek istersek, kollarımızı, ve bacaklarımızı göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.
Yarı oynar eklem nedir? Yarı oynar eklemler, hareket edebilen, ancak hareketleri sınırlı olan eklemler olarak belirtilmektedirler. Yarı oynar eklemlere örnek vermek istersek, boyun, bel gibi vücudumuzun bölümlerini hatırlamamız gerekmektedir.
Oynamaz eklem nedir? Oynamaz eklemler, hiç hareket etmeyen eklemler olarak tanımlanmaktadırlar. Oynamaz eklemler nelerdir sorusunun yanıtlarına baktığımızda, kafatası eklemlerini örnek olarak verebileceğimizi görmekteyiz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.