0

İskelet Nedir? İskeletin Görevleri

iskeletin görevleri nelerdirBu yazımızda sizlere, öncelikle iskelet nedir sorusunun yanıtını vererek iskeleti tanımlamaya çalışacağız. Daha sonra ise, iskeletin görevleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan iskeletin görevlerinden söz edeceğiz. O halde, fazla zaman kaybı yaşamadan soralım: iskelet nedir? Sonrasında da iskeletin görevleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan iskeletin görevlerine birlikte bakalım:
İskelet nedir? İnsan vücudunda bulunan kemiklerin şekilleri, ve uzunlukları birbirinden farklıdır. Bu kemiklerin bir arada bulunması, ve birbirlerine bağlanmaları ile oluşan kemiksel yapıya iskelet adı verilmektedir.

İskeletin görevleri nelerdir? İskeletin görevleri arasında ilk olarak vücudun dik durmasını sağlamasından söz etmek gerekmektedir. İskeletin görevlerinden bir diğeri de vücudun şekil almasını sağlamasıdır. İskeletin görevleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan iskeletin görevleri arasında, organları koruması, ve desteklemesinden de söz etmemiz gerekmektedir. İskeletin görevlerinden bir diğeri de organlara askı şeklinde destek olmasıdır.
İskeletin görevleri arasında, vücudun hareket etmesini sağlama etkisinden de söz etmek gerekir, ama iskelet, bu görevi kaslarla birlikte gerçekleştirmektedir. İskeletin görevleri arasında, vücut tarafından gereksinim duyulan bazı minerallerin depolanmasından da söz etmek gerekmektedir. Bunun yanında iskelet, vücut için gerekli olan kanın yapılmasını da olanaklı hale getirmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.